Farmers Guradian
Topics
Nine ways to keep your farm vehicles safe

Nine ways to keep your farm vehicles safe

Arable Farming Magazine

Arable Farming Magazine

Dairy Farmer Magazine

Dairy Farmer Magazine

British Farming Awards

CropTec

LAMMA 2019

New to Farmers Guardian?
Register Now
Login or Register
New to Farmers Guardian?
Register Now
New to Farmers Guardian?
Register Now

You are viewing your 1 free article

Register now to receive 2 free articles every 7 days or subscribe for unlimited access.

Subscribe | Register

Black Welsh Mountain scoops Vale of Glamorgan Show sheep inter-breed

Perfect weather helped draw some 26,000 visitors to the one-day Vale of Glamorgan Show – about 6,000 more than usual. Barry Alston reports from the livestock lines.
Inter-breed sheep group of three champions, North Country Cheviots from Amy and Phil Jones, Bryngwyn
Inter-breed sheep group of three champions, North Country Cheviots from Amy and Phil Jones, Bryngwyn
Champion sheep

A Black Welsh Mountain ewe and a trio of North Country Cheviots ended a remarkable run of supreme championship wins, while there was a repeat victory for a Limousin breeder in the beef ring among a well-supported livestock turnout at the Vale of Glamorgan Show.

 

After dominating the overall sheep awards for six years in a row, this time around it was not to be for well-known Charollais breeder Tom Prichard.

 

He was in the running again with a home-bred ewe lamb from his Castellau flock at Llantrisant, but Carmarthenshire inter-breed judge Tomos Evans went for the leader of the Black Welsh Mountains.

 

That was a yearling ewe bred and owned by Merthyr Tydfil-based Delyth Meredith but being shown on her behalf throughout the season by multi-breed specialist Crumlin’s Aled Groucott.

Reserve champion sheep

Into the reserve spot went the top Texel, a home-bred senior tup from the Towy flock Jon and Bridget Booker, run at Cae Cadno, Taliaris.

 

There was little comfort for the Charollais breed in the supreme group of three line-up, either – won by Castellau entries five time in five years – with a North Country Cheviot threesome pushing the Prichard trio into reserve place.

 

They came from the 40-ewe Clytha flock Amy and Phil Jones, Bryngwyn, Raglan, who were making their first competitive visit to the show.

 

Breeds

South Wales Mountains were led by a two-year-old ram from Elinor Williams, Nelson; leading the Suffolks was a home-bred ram lamb from the Wigfa flock of Rhian Lewis, Cilybebyll, Pontardawe; Ryeland awards were dominated by Howell family entries from the Gower; Tudor and Janet Harris, Bonvilston, topped the open native section with Bluefaced Leicesters; and Aled Groucott took home the butcher’s lambs trophy with a Beltex pair.

 

The open coloured breed section saw a Blue Texel ewe in pole position with a ewe lamb as runner-up – both from Rebecca Jenkins, Pontyclun.

Beef inter-breed

Her double victory came just in time to see husband Gareth taking the show’s supreme beef championship for the second year running.

 

Last year the home-bred Tynewydd Holly took the Limousin breed’s reserve rosette at the show and now as a first calver went the whole way by taking both the breed and supreme overall titles.

 

Beef reserve

In the final reckoning it was preferred by Trelech-based inter-breed judge Tomos Price to the widely-won home-bred British Blue heifer, Rhymil Imogen, from Tonyrefail’s Rhys Millichap.

 

The dairy cattle ring saw two well-known judges in action, with Colin Jones, Llandyfaelog, and Elwyn Thomas, Pontantwn, making the overall decisions.

Inter-breed dairy

They went for the Holstein section leader, Jackpot Goldfish Sally, four weeks calved with its first, and from Jack Watts who farms with his father, Gareth, at Bedwas.

 

Heading up the non-black and whites was the home-bred Dairy Shorthorn milker, Wenvoe Briar 80, from the Barry-based Reader family, with the home-bred in-calf Jersey heifer, CB Ellie Goulding, from Christie Baker, Usk, as reserve.

 

Results

Beef

 

Inter-breed (Judge, T. Price, Trelech, Carmarthen) Supreme and female, G. and R. Jenkins, Tynewydd Holly (Limousin); reserve sup. and res. fem., R. Millichap, RhymiI Imogen (British Blue).

 

Limousin (T. Price) Sup. and fem., G. and R. Jenkins, Tynewydd Holly; res. sup. and res. fem., L.M. Howells, Rhiwllech Lopez.

 

Any other beef breed (T. Price) Sup. and fem., R. Millichap, Rhymil Imogen (British Blue); res. sup. and res. fem., A. Prichard, Romany 1 Julia (Hereford).

 

 

 

Dairy

 

Inter-breed (C. Jones, Llandyfaelog and E. Thomas, Pontantwn) Sup. and fem., J. Watts, Jackpot Goldfish Sally, (Holstein); res. sup. and res. fem., V.J. Thomas and Son, Pancross Jane 225 (Holstein).

 

Holstein (C. Jones) Sup. and fem., J. Watts, Jackpot Goldfish Sally; res. sup. and res .fem., V.J. Thomas and Son, Pancross Jane 225.

 

Any other dairy breed (E. Thomas) Sup. and fem., E. Reader and Son, Wenvoe Briar 80 (Dairy Shorthorn); res. sup. and res. fem.; C. Baker, C.B. Ellie Goulding (Jersey).

 

 

 

Sheep

 

Inter-breed (T. Evans, Llanddarog) Sup. and fem., D. Meredith (Black Welsh Mountain); res. sup. and male, J. and B. Booker (Texel). Group of three, A. and P. Jones (North Country Cheviots); res., T.L. Prichard (Charollais). Ram lamb, T.L. Prichard (Charollais); res. T.C. and R.L. Adams (Texel).

 

Welsh Mountain (C. Ingram, Llandrindod Wells) Sup. and male., E. Williams; res. sup. and fem., E. Williams.

 

Black Welsh Mountain (W. Workman, Trecastle, Brecon) Sup. and fem., D. Meredith; res. sup. and male, Palmer and Hayward.

 

Suffolk (R. Morgan, Usk) Sup. and male, R. Lewis; res. sup. and fem., T.R. and J. Harris.

 

Texel (D. Morgan, Llangorse, Brecon) Sup. and male, J. and B. Booker; res. sup. and fem., D. Evans.

 

Ryeland (J. Donovan, Whitland) Sup. and male, R.A., A.M. and L.A. Howell; res. sup. and fem., R.A., A.M. and L.A. Howell.

 

Any other continental breed (B. Atwell, Undy) Sup. and fem., T.L. Prichard (Charollais); res. sup. and res. fem., A. Groucott (Beltex).

 

Any other native breed (S. Lloyd, Leominster) Sup. and fem., T.R. and J. Harris (Bluefaced Leicester); res. sup. and male, J. Hepburn (Bluefaced Leicester).

 

Coloured breeds (S. Lloyd) Sup. and fem., G. and R. Jenkins (Blue Texel); res. sup. and res. fem., G. and R. Jenkins (Blue Texels).

 

Butchers’ lambs (M. Thomas, Nelson) Sup. and over 35kg: A. Groucott (Beltex); res. sup. and res. over 35kg: H. Jones (Beltex).

TwitterFacebook
Post a Comment
To see comments and join in the conversation please log in.

Most Recent

Facebook
Twitter
RSS
Facebook
Twitter
RSS