Farmers Guradian
Topics
How to spot BSE and what farmers can do to prevent it

How to spot BSE and what farmers can do to prevent it

DataHub

DataHub

Dairy Farmer Magazine

Dairy Farmer Magazine

Auction Finder

Auction Finder

CropTec

CropTec

LAMMA 2019

LAMMA 2019

You are viewing your 1 free article

Register now to receive 2 free articles every 7 days or subscribe for unlimited access.

Subscribe | Register

Heifers lead the charge at Shropshire County show

It was an all-female line-up leading the way in the beef judging at this year’s Shropshire County Show, which saw the top titles going to heifers competing in native and commercial breed classes.


Hannah   Park

TwitterFacebook
Hannah   Park
TwitterFacebook

Standing supreme champion was a Hereford, Dendor 1 Ruby, from D.E., E.D. and A.L. Jones, Caersws, Powys, who also went home with the lion’s share of the Hereford top awards on the day.

 

The winning 19-month-old home-bred heifer is by Solpoll 1 Gilbert and was making its showring debut. It will be heading to the Royal Three Counties and Royal Welsh shows later in the summer.


Read More

Texel takes Northumberland champion of champions crown Texel takes Northumberland champion of champions crown

Reserve beef inter-breed

Reserve beef inter-breed

In reserve was a British Blue cross heifer, Ariana, from Messrs Morgan and Jones, Cilycwm, Llandovery.

 

Born in June 2017, it was bred by J.M. and A.M. Lewis, Pumpsaint, and bought by the pair in February this year from the Ruthin show potential sale where Mr Morgan judged and placed it first in its class.

 

Led by Sam Jones, it was on its second outing, having competed the previous day at Beef Expo and will be heading to the Royal Welsh Show later in the season.

Dairy inter-breed winner

Dairy inter-breed winner

In the dairy ring, a Holstein fourth calver, Sterndale Laurie Brenda, took the supreme title. From B. and L. Whitfield and Son, Shrewsbury, it was giving 53kg having calved in February.

 

It is by Comestar Lauthority and was bought from the Sterndale dispersal in June-2017. Now residing alongside the family’s 140 pedigree Holstein herd, the cow took the reserve senior title at the Western Holstein spring show in April this year.

 

Judge Meurig James, head classifier at Holstein UK, said it was a strong, mature cow with tremendous strength and good depth of body.

Dairy reserve

Dairy reserve

In reserve was Fourcrosses Tequila, a Jersey from M.E. and A.W. Wright, Stafford.

 

Having calved for the second time in April, it is giving 30kg and took home the title on its first outing of the summer.

 

Next stop for the home-bred cow is Staffordshire and Newport shows.

Sheep inter-breed

Sheep inter-breed

In the sheep section, judge David Pittendreigh, Carmarthen, found his champion in a British Charollais from D.B. Roberts, Shropshire.

 

The two shear ewe has previously taken titles as a ewe lamb at the Royal Three Counties Show, and will be exhibited at this show again this year.

 

It will be heading to local shows later in the season.

Reserve sheep

Reserve sheep

In reserve was a Suffolk shearling ewe, from J. Pryce, Welshpool.

 

Shown by daughter, Helen Davies, the home-bred ewe is by the late ram Sitlow Sirsteve and won its class at the Shropshire Show last year.

 

It was going onto Staffordshire Show next.

Results

Sheep

 

Inter-breed (Judge, D. Pittendreigh, Carmarthen) Supreme, D.B. Roberts (British Charollais); reserve, J. Pryce (Suffolk).

 

Bleu Du Maine (J. Stables, Durham) Sup., and male, res. and fem, res. fem., P. Tait; res. male, S.H. Kilby.

 

British Charollais (M. Evans, Denbighshire) Sup. and res., D.B. Roberts.

 

Hampshire Down (M. Pink, York) Sup., and res., C. Hurst.

 

Kerry Hill (R. King, Preston) Sup., and male, res. fem., and res. male, J.C. Bostock and Son; res. and fem., H. Bratton.

 

Lleyn (M. Miller, Dorset) Sup. and fem., res. male, S. Greig; res. and male, G. Williams; res. fem., J. Hamer.

 

Ryeland (C. Bateman, Brecon) Sup. and male, res. fem., res. male, A. and E.C. Parry; res. and fem., H. Kedwards.

 

Shropshire (Y. Clinton-Palmer, Leighton Buzzard) Sup. and fem., male and res. male, R. and J. Hares; res. and res. fem., S. Farquhar

 

Suffolk (H. Goldie, Ayrshire) Sup. and fem., J. Pryce; res. and male, S.C. Walker; res. fem., res. male, P.W. Poole.

 

Texel (T. Evans, Llanddarog) Sup. and fem., res. and res. fem, R. Bennett; male, B. Lowe; res. male, R. Evans.

 

Southdown (S. Humphrey, Chichester) Sup. and male, P., S., and R. Gamble and Sons; res. and fem., C.D. Rhead; res. male, H. Lakin; res. fem., K.B. Ing.

 

Coloured Ryeland (A. McVicar, Newtown) Sup. and fem., C. Weedhall and A. Hague; res. and male, res. male and res. fem., S. and Z. Unwin.

 

Zwartbles (M. Preston, West Yorkshire) Sup. and fem., D.L. and C.V. Jones; res. and res. fem., male, O. Crossen; res. male, T. Jasper.

 

Greyface Dartmoor (M. Mortimer, Devon) Sup. and fem., E. Good; res. and male, res. male, S. Hamer.

 

Any other pure native (E. Bateman, Brecon) Sup. and male, res. and fem., M. and T. Eckley (Clun Forest); res. male, J. Cartwright (Jacob); res. fem., P. Tait (Bluefaced Leicester).

 

Any other pure continental (R. Powell, Churchstoke) Sup. and fem.,res. and male, P. Tait (British Rouge); res. fem., A.D. and W.P. Jones (Blue Texel); res. male, D.B. Robert (British Charollais).

 

Any other rare or traditional (P. Titley, Eccleshall) Sup. and male, res. and fem., res. male, res. fem., D. Lewis (Dorset Down).

 

 

 

Beef

 

Inter-breed (D. Wyllie, Tamworth) Sup., D.E., E.D and A.L. Jones, Dendor 1 Ruby (Hereford); res. Messrs Morgan and Jones, Ariana (British Blue cross).

 

Native inter-breed (D. Wyllie) Sup., D.E., E.D. and A.L. Jones, Dendor 1 Ruby (Hereford); res. R.V. Hartshorn, Z Cilgwrrwg Sas Zoom (South Devon).

 

Continental inter-breed (D. Wyllie) Sup. S.M. Corbett and Daughters, Teme Magnowa (Charolais); res. V.A.S. and T.V.S. Corbett, Temeside Nadia (Limousin).

 

Hereford (R. Edwards, Swindon) Sup. and fem. D.E., E.D. and A.L. Jones, Dendor 1 Ruby; res. and res. fem., D.E., E.D. and A.L. Jones, Dendor 1 Lilac Wine; male, H. Whittaker, Coley 1 Pilot; res. male, D.E., E.D. and A.L. Jones, Goulding Poll 1 Moonshine.

 

British Charolais (V.E. Sellick, Somerset) Sup., S.M. Corbett and Daughters, Teme Magnowa; res. S.M. Corbett and Daughters, Balbithan Neve.

 

British Limousin (V.E. Sellick) Sup. V.A.S. and T.V.S Corbett, Temeside Nadia.

 

South Devon (M. Kettelwell, Oxford) Sup. and fem., R.V. Hartshorn, Z Cilgwrrwg Sas Zoom; res. and male, Roden Livestock, Z Eyton Sas Leo 1; res. fem., R.V. Hartshorn, Z Cilgwrrwg Cas; res. male, R.V. Hartshorn, Cilgwrrwg Sas Coch.

 

British Blue (D. Wyllie) Sup. and fem., D.W. and L.E. Morgan, Ty Isaf Midnight May; res. and res. fem, S. Hughes, Hawthorn Blues Midnight Melody; male, P.J. and H.L. Brindley, Blue Mist Lemmy; res. male, S. Hughes, Hawthorn Blues Monty.

 

British Blonde (V.E. Sellick) Sup. C. Hopley, Mosscroft Majic; res., C. Hopley, Mosscroft Nightshadow.

 

Highland (D. Rowbottom, Lincolnshire) Sup. and fem., A. and S. Hill, Sweet Kathleen Of Walton; res. and res. fem., R. Thomas and E. Davies, Gruagach Of Caradog.

 

Longhorn (B. Wragg, Cheshire) Sup. and fem., Mr and Mrs Preece, Colaba Logic; res. and male, Mr and Mrs Preece, Slough Rory; res. fem., Mr and Mrs Preece, Slough Rosie.

 

Commercial beef (E. Williams, Sennybridge) Sup. and fem., Morgan and Jones, Ariana; res. and res. fem., J. May, Hattie; male, G. Brooke, Rufus; res. male, G. Rowlands, Flash.

 

Dexter (P. Le Cornu, Whitby) Sup. and male, K. Wheeler, Linford Sparrowhawk; res. and fem, C. King, Northbrook Clair; res. male, C. King, Northbrook Titan; res. fem., H. and C. Bickerton, Leese Emerald.

 

Red Poll (A.L. Barrat, Norfolk) Sup. and fem., J.R. Williams, Copperidge Alexa; res and male, T. and H. Mancy, Moreton Forsbrook; res. fem., J.R. Williams, Pinguis Emily; res. male, J.R. Williams, Pinguis Frederick.

 

Traditional Hereford (M. Lury, Somerset) Sup. and fem., C. Redmayne, Gavelock Curly; res. and male, H. Macleod, Carpenters Ledbury; res. fem., F.W. Cook and Son, Albany Luna.

 

Any other rare and minority breed (J. Clarke, Rugby) Sup. P. Pennington, Oldington Boomerang (British White) res., E. Astbury, Marshbrook Mallows Pride (British White).

 

 

 

Dairy

 

Inter-breed (D.E. Meurig James, Carmarthenshire) Sup., B. and L. Whitfield and Son, Sterndale Laurie Brenda (Holsetin); res; M.E. and A.W. Wright, Fourcrosses Tequila (Jersey).

 

Holstein (D.E. Meurig James) Sup., B. and L. Whitfield and Son, Sterndale Laurie Brenda; res., R.J. Clare, Hawksmoor Shannon.

 

Jersey (J.C. Stubbs, Derbyshire) Sup., M.E. and A.W. Wright, Fourcrosses Tsarwheat; res. M.E. and A.W. Wright, Fourcrosses Tequila.

 

Ayrshire (A. Bradley, Ashbourne) Sup., H. and H. Jones, Hayford Billick May; res., H. and H. Jones, Hayford Jess.

 

Any other dairy (G. Bell, Crewe) Sup., W.E. Edwards, Severn Ivors Sweetpea (Guernsey); res., P.A. and J.M. Astley, Sunshine Norbert Pansy (commercial).

TwitterFacebook
Post a Comment
To see comments and join in the conversation please log in.

Most Recent

Facebook
Twitter
RSS
Facebook
Twitter
RSS