Farmers Guradian
Topics
Nine ways to keep your farm vehicles safe

Nine ways to keep your farm vehicles safe

DataHub

DataHub

Dairy Farmer Magazine

Dairy Farmer Magazine

Auction Finder

Auction Finder

British Farming Awards

British Farming Awards

CropTec

CropTec

LAMMA 2019

LAMMA 2019

You are viewing your 1 free article

Register now to receive 2 free articles every 7 days or subscribe for unlimited access.

Subscribe | Register

Limousin wins beef supreme at Monmouthshire

After bringing its show date forward and switching to a Saturday, Monmouthshire Show saw a Limousin bull take the beef championship.

 Champion beef animal was a home-bred Limousin bull from Adrian, and daughter-in-law, Anna.
Champion beef animal was a home-bred Limousin bull from Adrian, and daughter-in-law, Anna.

It was a case of following in the family footsteps in the inter-breed beef ring at Monmouthshire Show.


Last year the Herefordshire-based Sherry Limousin herd of Terry and Sheila Jones took the limelight.


They were back again this time around but in the breed classes had to give way to a home-bred bull from their son, Adrian, and daughter-in-law, Anna.

Reserve in the beef was a black Limousin cross steer (right) from Gilbert Brooke, Alfrick, Worcestershire.

Victory in the breed placings was later followed by a four-point margin from the judging panel for their 12-month-old Mojo Mint, on what was the couple’s first ever competitive appearance since establishing what is now a three-cow herd four years ago at Llangybi, Usk.


In reserve was the commercial champion, a black Limousin cross steer from Gilbert Brooke, Alfrick, Worcestershire, and third was the Hereford breed leader, Bromley 1 Klusner, from M. and M. Roberts, Hereford.


Home-bred Limousins from T.W. Roberts and Son, Cardiff, led the inter-breed pairs parade.

 

Heading the overall and reserve championships in the dairy section were Holstein yearling heifers from Sophie Powell, Hengoed, Caerphilly.

Jonathan Long, Herefordshire, judged the sheep inter-breed and as male champion chose a two-year-old Moortown-bred North Country Cheviot from Monmouthshire Livestock Centre auctioneer Phil Jones and his wife, Amy, who live at Raglan.


Taking the reserve male rosette was a yearling Texel from the Millend flock of Russell and Gill Watkins, Hereford.

Reserve inter-breed sheep and heading the females was a home-bred yearling ewe from Rhys Cooke and his Nantyderri Blue Texel flock, Llantilio Crossenny, with a yearling Beltex from Andrew Bishop, Gloucester, in reserve.

champ sheep

Champion sheep was a two-year-old North Country Cheviot ram from Phil and Amy Jones, Raglan.

blue texel pic

Reserve inter-breed sheep was a home-bred yearling Blue Texel ewe from Rhys Cooke, Llantilio Crossenny.

dairy pic

Supreme dairy was a Holstein yearling heifer from Sophie Powell, Hengoed, Caerphilly.

Results

Cattle
Inter-breed beef (Judge, breed panel) Supreme and male, A. and A. Jones, Mojo Mint (Limousin); reserve sup., G. Brooke, Angus (Limousin cross commercial steer).
Inter-breed beef pairs (M. Jerman, Caersws) Sup., T.W. Roberts and Son, Malthouse Madmax and Malthouse Malt whiskey (Limousin); res., G. Brooke (Limousin cross commercial steers).
Inter-breed dairy (W. Jones, Kidwelly) Sup., S. Powell, Tyrywen Drummer Colleen 3 (Holstein); res., S. Powell, Tyrywen Drummer Colleen (Holstein).
Hereford (O. Brooke, Hereford) Sup. and male, M. and M. Roberts, Bromley 1 Klusner; res. and fem., L. and L. Bowen, Dendor 1 Holly.
Longhorn (P. Guest, Hereford) Sup. and fem., B. and M. Llewellyn, Carreg Primrose; res. and res. fem., M. Wheeler, Carreg Quack.
Limousin (M. Jerman, Caersws) Sup. and male, A. and A. Jones, Mojo Mint; res. and fem., T. and S. Jones, Sherry Little Gem.
Aberdeen-Angus (B. Derrick, Shepton Mallet) Sup. and fem., T.G. and E.M. Hart and Son, Elmview Rosie Lee; res. and res. fem., T.G. and E.M. Hart and Son, Elmview Evora.
Any other continental breed (R.M. Birch, Stafford) Sup. and male, S. Hookway, Waldencourt Minty (Charolais); res. and fem., A. Hale, Kemeys Rosie (Limousin crossbred).
Commercial beef (E. Morgan, Llandovery) Sup., G. Brooke, Angus; res., D. Cheacker, Prim and Proper.
Dexter (M. Howie, Kent) Sup. and fem., P. Weaver, Mercer Sunflower; res. and res. fem., P. Weaver, Migh Buttercup.
Open dairy breeds (W. Jones, Kidwelly) Sup. S. Powell, Tyrywen Drummer Colleen 3 (Holstein); res., S. Powell, Tyrywen Drummer Colleen (Holstein).


Sheep
Inter-breed (J. Long, Herefordshire) Sup. and male, A. and P. Jones (North Country Cheviot); res. and fem., R. Cooke (Blue Texel); res. fem., A. Bishop (Beltex); res. male, R.M. and G.L. Watkins (Texel).
Longwool champion (L. Smith, Somerset) Sup. and male, S. James (Greyfaced Dartmoor).
Badgerface Welsh Mountain – Torddu (B. Pritchard, Abergavenny) Sup. and fem., V. Crew; res. and male, N. Dillon.
Badgerface Welsh Mountain – Torwen (S. Pugh, Llandrindod Wells) Sup. and fem., A. Groucott; res. and male, G. Griffiths.
Black Welsh Mountain (R. Wise, Bracknell) Sup. and male, E.O. Williams; res. and fem., E.O. Williams.
Beltex (A. Groucott, Crumlin) Sup. and male, A. Bishop; res. and fem., A. Bishop.
Blue Texel (G. Arrowsmith, Hereford) Sup. and male, R. Cooke; res. and fem., R. Cooke.
Border Leicester (S.D. Martin, Launceston) Sup. and male, A. Lyons; res. and fem., A. Lyons.
British Berrichon (M. Yeo, Barnstaple) Sup. and fem., R. Williams; res. and res. fem., D.J. Gwynne Partnership.
Greyface Dartmoor (C. Nugent, Wiltshire) Sup. and male, S. James; res. and fem., S. James.
Dorset Down (D. Rowberry, Bromyard) Sup. and male, J. Hepburn; res. and fem., C. Burton.
Hill Radnor (K. Hovers, Trecastle) Sup. and fem., C. Rogers; res. and res. fem., D.C.L. and C.J. Williams.
Jacob (G.A. Jones, Stocksbridge) Sup. and male, A, Leonard; res. and fem., A. Leonard.
Kerry Hill (J. Terry, Nuneaton) Sup. and male, H. Jones; res. and fem., T. Webb and J. Rowe.
Llanwenog (E. Morgan, Lampeter) Sup. and male, E. Evans; res. and res. male, A. True.
Ryeland (I. Lloyd, Swansea) Sup. and male,
A. Ryder; res. and fem., K. James.
Coloured Ryeland (W.R.T. Lewis, Narberth) Sup and fem., A. Ryder; res. and male, S. McVicar.
Shropshire (P. Derryman, Honiton) Sup. and male, A. Clay; res. and fem., G. Clay.
Suffolk (C. Holmes, Worcestershire) Sup. and fem., Gofarm; res. and male, Gofarm.
Texel (F. Rushton, Matlock) Sup. and fem., C. Ball; res. and male, R.M. and G.L. Watkins.
Any other continental (D. Eglin, Warwickshire) Sup. and fem., M. Hart (Charollais); res. and res. fem., A. Carter (Roussin).
Any other native upland (R. Lewis, Cardiff) Sup. and fem., A.T. and P.R. Jones (North Country Cheviot); res. and male, A.T. and P.R. Jones (North Country Cheviot).
Any other native lowland (L. Smith, Somerset) Sup. and fem., G.G. and H.E. Sevenoaks (Lleyn); res. and male, S. Higgins (Lincoln Longwool).
Butcher’s lambs (M. Probert, Monmouth) Sup. J. Teague.
Commercial ewes (D. Stephens, Newport) Native cross pair: J. Teague.
Commercial rams (M. Probert, Monmouth) Continental cross: J. Teague; res. sup., J. Teague.

TwitterFacebook
Post a Comment
To see comments and join in the conversation please log in.

Most Recent

Facebook
Twitter
RSS
Facebook
Twitter
RSS