Farmers Guradian
Topics
Nine ways to keep your farm vehicles safe

Nine ways to keep your farm vehicles safe

Arable Farming Magazine

Arable Farming Magazine

Dairy Farmer Magazine

Dairy Farmer Magazine

LAMMA 2018

New to Farmers Guardian?
Register Now
Login or Register
New to Farmers Guardian?
Register Now
New to Farmers Guardian?
Register Now

You are viewing your 1 free article

Register now to receive 2 free articles every 7 days
Already a Member?

Login | Join us now

Mikali Holsteins heifer takes dairy crown at Berkshire show

More than 60,000 visitors attended this year’s Berkshire Show to see a range of attractions as well as the 2,000 animals on display. Olivia Midgley reports from the two-day event in Newbury.


Twitter Facebook
Twitter Facebook
Mikali Goldwyn Belle took the dairy interbreed honours
Mikali Goldwyn Belle took the dairy interbreed honours

It was a foggy start to the 106th Berkshire Show but the sunshine burnt through in time for the start of the interbreed championships, where hundreds of exhibitors battled it out in the livestock lines.

 

A fourth calver owned by large animal vet David Coombes’ Mikali Holsteins herd, took the dairy interbreed honours on day one of the two day event.

 

Mikali Goldwyn Belle, sired by Braedale Goldwyn and out of Newnton Shottle Belle, runs with six other show cows which are milked at Mr Coombes’ farm in Avon.

 

She is giving 40kg per day. Judge Ashely Fleming said the cow was ‘beautiful in rib’ and ‘very correct’.

 

In reserve was a two and a half year old Ayrshire heifer owned by Padworth-based Angus Hodge and exhibited by Nathan Simpson.

Brocas Lands Obliqee beat off competition in the ’any other coloured’ dairy championship from 17 month old Jubilee Legacy Ceres owned by Jubilee Jerseys.

 

Obliqee is giving 35kg per day.

 

In the beef lines it was a Limousin from W.J. and M. Mash based at Torrington Farm in Chesham, Buckinghamshire which took the red ribbons.

 

September-2012 born Brockhurst Heavenly is sired by Wilodge Vantastic and out of the hugely successful Brockhurst Bolshoi who retired from the show circuit last year.

 

In reserve was a January-2013 born Charolais heifer owned by Andrew and Beth White, Dorset.

 

Balbithan Iona is by Chunal Dougie and is out of Balbithan Dixie. She was National Charolais Show champion earlier this year and was named reserve female champion at Bath and West.

 

Deciding on the sheep interbreed title was ‘difficult and very close’ between the top two sheep, according to judge David Tuffney from Newark.

 

Mr Tuffney eventually chose a Southdown shearling ewe owned by Kathryn Wheeler, Stow-on-the-Wold. Out of a Golden Valley ewe, she was bought as a ewe lamb from Daniel Bunting, Hertfordshire, who has just sold his flock.

 

Reserve place went to a December-2014 born home bred Hampshire Down ram lamb from Jon and Justine Barnard, Stalbridge, Dorset.

The lamb is sired by Higher Grawley Larkin and out of a home bred ewe. The couple run 101 ewes.

 

Chppenham based breeders Muddylane Pedigree Saddlebacks were crowned pig interbreed champions with their 2014-born British Saddleback gilt Muddylane Lucy 22.

 

The reserve rosette went to Alan Rose’s Maddaford Nancy 46, the winning gilt from the ’any modern breed’ category.

 

Results

 

Dairy

 

Inter-breed (Judge, P. Laity, Truro) Sup., Mikali Holsteins, Mikali Goldwyn Belle Ex 90 (Holstein); res., A. Hodge, Brocas Lands Obliqee Hb (Ayrshire).

 

Holstein (A. Fleming, Down Patrick) Mikali Holsteins, Mikali Goldwyn Belle Ex 90; res., C. Elmes, Swallowdale Baxter Black Rose 5 Et.

 

Coloured dairy (F. Poskett, York) Sup., A. Hodge, Brocas Lands Obliqee Hb (Ayrshire); res., Juilee Jerseys, Jubilee Legacy Ceres, (Jersey).

 

Beef

 

Inter-breed (R. Rettie, Alloa) Sup., W. J. and M. Mash Ltd Brockhurst Heavenly, (Limousin); res., A White, Balbithan Iona (Charolais).

 

Aberdeen Angus (W. Hobbs, Gordon) Sup., M. Spooner, Kingwood Willa K 077; res., A. R. and J. L. Denning; Temple Psychic Nessie.

 

Beef Shorthorn (S. Horrell, Peterborough) Sup., The Hursley Cattle Partnership, Hursley Princess Ethael Redda; res., S.S. Horton and Sons, Westmoor Duke.

 

Belted Galloway (C. Marler, Olney) Sup., M. Robinson, Southfield Sonny Boy, res., Sir Martyn Arbib, Howemill Mustang Sally.

 

British Blonde (K. Brown, Godalming) Sup., P. Thomas, Idefix; res., P. Thomas, Samoht Half’n’half.

 

British Blue (P. Halhead, Lancaster) Sup., W. Jones, Boomer Jadore Et; res., E. C. Haste, Solway View Immaculate.

 

British White (A. S. Hamilton, Carmarthen) Sup., C. R. Delamore, Bulby Jasmine, res., Alcroft Livestock, Alcroft Dancer.

 

Charolais (W. Owen, Criccieth) Sup., A. White, Balbithan Iona; res., Hackleton Farms, Hackleton Idris.

 

Devon (A. Cottey, Witheridge) Sup., E.C.Tutt and Sons, Colesden Flirt 15th; res., G. M. Hunter Ltd, Tilbrook Thomas.

 

Dexter (A. Sheppy, Congresbury) Sup., F. Thomson, Wise Inky; res., D. Smith, Moomin Tamarisk.

 

Hereford (L. G. Gould, Shaftesbury) Sup., Messrs R. A. and V. A. Mitchell, Lanscombe 1 Maxamillion; res., W. J. Hutchings and Sons.

 

Highland (C. Edwards, Tewkesbury) Sup., M. A. Brunt, Calum Seoladair Dubh 6th of Killochries res., D. H. Howden, Furan Froach 7th Of Gilden Vale.

 

Limousin (R. Davied, Towcester) Sup., W. J. and M. Mash Ltd Brockhurst Heavenly; res., M. J . Dickens and family, Dinmore Istria.

 

Murray Grey (A. P. McLaren, Brackley) Sup., W. J. Finucane, Ashrose Rita 20th; res., Finucane, W. J. Finucane, Ashrose Beverly 20th.

Simmental (P. Burgess, Daventry) Sup., R. Kimber, Tilbrook Earl; res., J. Shouler, Alchester Polly.

 

Other native and continental breeds (R. hartshorn, Telford) Sup., S. A. Hollier, Longash Zero; res., S. A. Hollier, Longash Brandi.

 

South Devon (J. Eustice, Wadebridge) Sup., P. Laity, Z Polkinghorne Indiana; res., Mells Park Trust, Mells Park Foxtrot.

 

Traditional Herefords (M. Lury, Chard) Sup., F. W. Cook and Son, Albany Lincoln; res., J. Fenton, Boresisle Curly 20th.

 

Commercial beef (J. Wareham, Heathfield) Sup., M. J. Dickens and family, Our Decision (British Blue X); res., D. H. Plested, Red Heat (Limousin X).

 

Sheep

 

Inter-breed (D. E. Tuffney Esq, Newark) Sup., K. Wheeler (Southdown); res., J. Barnard (Hampshire Down).

 

Badger Face Welsh Mountain (L. K. Levinge, Vauchurch) Sup. and res., D. and W. Crew.

 

Black Welsh Mountain (M. Brain, Salisbury) Sup., S. Sladen; res., D. and W. Crew.

 

Blue Texel (S. Chambers, Totnes) Sup. and res., A. and S. Andrews.

 

Clun Forest (M. Eckley) Sup., R. Vincent; res., Messrs D. and D. Knowles.

Galway (R. Hall, Leicester) Sup., R. Taylor; res., S. Coventry.

 

Hampshire Down, (L. Heywood, Brompton Regis) Sup. and res., J. Barnard.

 

Herwick (I. Grisedale, Milnthorpe) Sup., R. Weston; res., R. Backshall.

 

Jacob (P. Baker, Bury St Edmunds) Sup., L. W. Hutchings; res., Rideout and Higgson.

 

Kerry Hill (M. Newman, Salisbury) Sup., L. Andrew; res., Messrs D. and D. Knowles.

 

Oxford Down (J. H. Jeffery, Middleton) Sup., R. Vincent; res., L. Rumming.

 

Southdown (B. N. Cooper) Sup. and res., K. Wheeler.

 

Texel (I . Andrews, Dorchester) Sup., A. and S. Andrews; res., Messrs D. and R. Williams and Son.

 

Zwartables (B. Mills, Cheddar) Sup., S. Inns; res., J. Hurst.

 

Other pure continental breeds (D. Cruse, Thatcham) Sup., Mr and Mrs D. Whybrow (Bleu du Maine); res., A. Griffiths (Charollais).

 

Other pure native breeds (B. Enderby, Whaplode) Sup., M. Beesley (Border Leicester); res., K. Wheeler (Southdown).

 

Pigs

 

(Chief steward, M. Crockford)

 

Inter-breed Sup. Muddylane Pedigree Saddlebacks, Muddylane Lucy 22 (British Saddleback); res., A. Rose, Maddaford Nancy 46.

 

Berkshire Sup., S. Westron, Choller Excelsa 4; res., M. Keymer, Tentrees Peter Lad.

 

British Lop Sup., M. and E. Edgar, Bakers Actress 35 Eve; res., M. and E. Edgar, Bakers Queen Eve 506.

 

British Saddleback Sup., Muddylane Pedigree Saddlebacks, Muddylane Lucy 22; res., S. Groves, Watchingwell Hilda 101.

 

Gloucester Old Spot Sup., M. Smith, Cosscoombe Primrose 6; res., J. Sims, Winterwood Princess 248th.

 

Kune Kune Sup., C. J. Sully, Quantock Sally; res., D. Stevens, Redhazejaz Awakino 15.

 

Large Black Sup., D. Stevens, Marzine Matilda 325; res., S. Westron, Choller Black Lady 24.

 

Middle White Sup., E. L. Paddock, Eaves Fair Lady 8; res., S. Groves, Watchingwell Yootha 10.

 

Oxford Sandy and Black Sup., D. Ballard, Ridgeway Cynthia; res., C. J. Sully, Long Ash Gloria.

 

Tamworth Sup., Mr and Mrs C. G. and S. J. Howes, Stoneymoor Melody 58; res., L. Shankland, Tudful Golden Rose 356.

Twitter Facebook
Post a Comment
To see comments and join in the conversation please log in.
Facebook
Twitter
RSS
Facebook
Twitter
RSS