Farmers Guardian
News
Word ‘milk’ banned for use in branding of plant-based products

Word ‘milk’ banned for use in branding of plant-based products

This Is Agriculture - Sponsored

This Is Agriculture - Sponsored

DataHub

DataHub

Auction Finder

Auction Finder

LAMMA 2020

LAMMA 2020

You are viewing your 1 free article

Register now to receive 2 free articles every 7 days or subscribe for unlimited access.

Subscribe | Register

Foxhillfarm Naomi wins at Devon County show

Taking top honours in the beef judging at Devon County show was Foxhillfarm Naomi from Michael and Melanie Alford, Cullompton, Devon.

This two-year-old Limousin heifer is sired by Trueman Jagger, and out of Foxhillfarm Isla.

 

The inter-breed judge, Clive Roads – auctioneer at Worcester – said the heifer had ‘very near perfect conformation’ and he awarded her the continental title before tapping her out as his overall winner.

 

She was later paired with yearling bull, Poole Olly, from T. Hilsdon, South Molton, Devon, to take the inter-breed pairs title.

Reserve inter-breed - Balbithan Neopolitan, from Clare Clapp, Tiverton, Devon.
Reserve inter-breed - Balbithan Neopolitan, from Clare Clapp, Tiverton, Devon.

Runner-up in the individual judging was another from the continental section –a Charolais heifer, Balbithan Neopolitan, from Clare Clapp, Tiverton, Devon.

 

The March 2017-born heifer is by Davally Illusion, and was being shown for the first time at Devon. She will next head to the Bath and West and Royal Cornwall shows.

 

Native champion

 

The overall native breed champion was a Devon heifer, Stonegrove Snowdrop 26, which took the breed title at the Devon Cattle Breeders Society national show on the first day of judging at Devon.

 

The February 2017-born heifer was bred and exhibited by Richard Dorrell of Stonegrove Livestock, Shrawley, Worcester. She is by home-bred sire, Stonegrove Perfection.

 

Mr Dorrell also runs flocks of Texels and Shropshire ewes, and has just established a Limousin herd. This was the fourth consecutive championship for Mr Dorrell at the breed’s national show, which takes place every two years.

 

Runner-up in the native judging was a two-year-old Hereford bull, Solpoll 1 Perfection, exhibited by Spartan Herefords, Abingdon.

 

Dairy inter-breed -  Ayrshire cow Gargus Jemima 3, from Tri-Star Genetics, Axminster, Devon.
Dairy inter-breed - Ayrshire cow Gargus Jemima 3, from Tri-Star Genetics, Axminster, Devon.

The dairy section was won by an Ayrshire sixth calver, Gargus Jemima 3, from Tri-Star Genetics, Axminster, Devon.

 

The cow, which has been breed champion at the show for the last four years, was shown giving 48kg after calving in December.

Reserve dairy inter-breed - Rivermead Genominator Sonic Black, from the Davis family, Tiverton.
Reserve dairy inter-breed - Rivermead Genominator Sonic Black, from the Davis family, Tiverton.

A Jersey second calver, Rivermead Genominator Sonic Black, from the Davis family’s 200-cow herd at Tiverton, Devon, took the reserve rosette.

 

Shown in-calf and due in September this cow will next head to the Royal Cornwall show.

Pigs

Pigs

In the pig inter-breed went to Gussie Harmer, Lewes, East Sussex, with a Welsh gilt. Offham Teresa 32, will next head to the Norfolk and Royal Welsh shows.

 

Reserve overall pig was a Large Black gilt, Westerley Nocturne 64A, from Bryan Card, Cranborne, Dorset. Mr Card, who keeps seven sows and one boar was back showing at Devon after an absence of nine years following his retirement.

Sheep inter-breed

Sheep inter-breed

The sheep judging saw inter-breed judge, Charles Marwood of York, tap out a two-year-old Charolais ram, Ffrwd Samson, shown by Gerald Burrough who runs the 50-ewe Sheldon flock at Honiton, Devon.

 

This ram was bred by Dewi Evans, Anglesey, and bought by Mr Burrough at the Builth ram sales in 2017.

Sheep reserve

Sheep reserve

Reserve was a home-bred two-shear Southdown ram from Adam and Caroline Brown, Tiverton, Devon.

 

The ram, which was previously shown as a shearling, is by a home-bred tup from their 130-ewe Gunton flock, which is one of the oldest sheep keeping flocks in the breed’s flock book.

Results - Beef

Inter-breed (Judge, C. Roads, Worcester) Supreme, M. and M. Alford, Foxhillfarm Naomi (Limousin); reserve, C. Clapp, Balbithan Neopolitan (Charolais).

Inter-breed pairs (C. Roads) Sup., T. Hilsdon, Poole Olly, and M. and M. Alford, Foxhillfarm Naomi (Limousin); res., E.C. Haste, Stoneleigh Nero, and C. Alford, Foxhill Nadiya (British Blue).

Devon (D. Barker, Horncastle) Sup. and fem., Stonegrove Livestock, Stonegrove Snowdrop 26; res. and male, G. Summerhayes, Rocknell Quarrylad; res. fem., Stonegrove Livestock, Stonegrove Snowdrop 23; res. male, Wellshead Estate, Larkbarrow Tribute.

South Devon (C.J. Edwards, Tavistock) Sup. and male, N. and E. Bunkum, Trewint Invincible; res. and res. male, The Tully Partnership, Z Waddeton Illistram 27; fem., The Tully Partnership, Z Waddeton Hilda 78;res. fem., A.B. Brookes, Z Beckaveans Beach Bell 2.

Aberdeen-Angus (D.J. Murray, By Forfar) Sup. and fem., A. Neish, Rodmead Bonnie Lass; res. and res. fem., Temple Farm, Temple Lollypop; male, A. Neish, Rodmead Poseidon; res. male, C.J. and J.L.M. Hutchings and Sons, Balgay Elfhelm.

Beef Shorthorn (D. Evans, Middlesborough) Sup. and male, E.C. Haste, Techra Lovely Knight; res. and fem., G. Hunt, Sowerby Parks Welsh Lily; res. male, T.C. and A.J. Ruby, Balgay Knighthood; res. fem., G. Hunt, Caramba Secret Love.

Dexter (G. Godber, Redditch) Sup. and male, Avalon Dexters, Northbrook Thor; res. and fem., Beechwood Dexters; Beechwood Gorgeous; res. fem., Beechwood Dexters, Beechwood Hazel II.

Hereford (E.N. Thorne, Milford Haven) Sup. and male, Spartan Herefords, Solpoll 1 Perfection; res. and res. male, J.D. Moorhouse, Cato 1 Plutarch; fem., Spartan Herefords, Spartan 1 Red Hot Mist; res. fem., J.D. Moorhouse, Cato 1 Maisie 647.

British Blonde (M.I. Thomas, Abbeydore) Sup. and fem., A. Westcott, Exmoor Nara; res. and res. fem., A. Westcott, Exmoor Okra; male, A. Westcott, Exmoor Oak.

British Blue (A. Price, Maidstone) Sup. and fem., C. Aldford, Foxhill Nadiya; res. and male, E.A. and D.A. Ellis, Trencrom Navajo; res. fem., E.C. Haste, Stoneleigh Nemesis; res, male, E.A. and D.A. Ellis, Don Jackson.

British Charolais (D.J. Murray) Sup. and fem., C. Clapp, Balbithan Neopolitan; res. and male, C. Clapp, Cove Lordlinhay; res. fem., D.R. and B. Stacey, Polgoda Lexi; res. male, R.N. Darch, Chard Octavia.

British Limousin (H. McNee, Tealing) Sup. and fem., M. and M. Alford, Foxhillfarm Naomi; res. and res. fem., A.K. and J.K. Smith, Dinmore Nefertiti: male, T. Hilsdon, Poole Olly; res. male,

British Simmental (C.W. Martindale, Oswestry) Sup. and fem., R. Grenham and E. Greenslade, Boars Head Nelly 7; res. and male, Mr and Mrs I. Scott-Douglas, Skylark Infamous; res. fem., R. Grenham and Miss E. Greenslade, Boars Head Karina 8; res. male, Mr and Mrs I. Scott-Douglas, Skylark Iceman.

Any other pure beef breed (C.J. Anderson, Dumfries) Sup. and male, S. Grace, Auchmaoy Victor (Lincoln Red); res. and fem., D. and J. Galloway, Marstone CJ Duchess (Belted Galloway); res. male, S. Grace, Trehudreth Exceptional (Lincoln Red); res. fem., C.J. and J.L.M. Hutchings and Sons, Barlaes Nancy 163 (Galloway).

Results - Dairy

Inter-breed (R. Adams, Ashbourne) Sup., Tri-Star Genetics, Gargus Jemima 3 (Ayrshire); res., M. Davis, Rivermead Genominator Sonic Black (Jersey).

Ayrshire (R. Adams) Sup., Tri-Star Genetics, Gargus Jemima 3; res., Tri-Star Genetics, Tri-Star Genetics, Tri-Star Platinum Melody.

Any other dairy or dual purpose (L. Lewis, Wiveliscombe) Sup., EastChurch Ayrshires, Milkmaids Rosebud Red; res., W.H. Ley and Partners, Calverden Honeysuckle (Brown Swiss).

Guernsey (L. Sales, Radstock) Sup., C.E. Greenslade, Greensfield Jackpot Gladioli; res., C.E. Greenslade, Greensfield Diana’s Dollars.

Holstein (D. Jones, Newport) Sup., Chedhunt Holsteins, Chedhunt Lauthority Mayqueen; res., W.H. Ley and Partners, Thuborough Grafeeti Verey Light.

Jersey (L. Lewis) Sup., M. Davis, Rivermead Genominator Sonic Black; res., M. Davis, Rivermead SG Ivy.

Results - Sheep

Inter-breed (C. Marwood, York) Sup., G.F. Burrough (Charollais); res., A. and C. Brown (Southdown).

Ram lamb (C. Marwood) Sup., C.L. Elworthy (Beltex); res., H.P. Havill (Bluefaced Leicester).

Beltex (R. Slade, Hereford) Sup. and male, fem. and res. fem., C.L. Elworthy; res. and res. male, T. Cobbledick.

Bluefaced Leicester (R. McNee, Dundee) Sup. and fem. res. and male, H.P. Havill; res. fem., R.H.S. Turner; res. male, R.L. and A.M. Montague.

Blue Texel (H. Jones, Llangammarch Wells) Sup. and fem., D. and K. Thompson; res. and male, res. fem., and res. male, G. Hardman.

Border Leicester (no judge) Sup. and fem., res. male, M.J. and V.M. Pile; res. and male, M.J. Cornish; res. fem., B. Martyn-Uglow.

British Berrichon (C. Jackson, Carnforth) Sup. and fem., res. and male, res. fem., res. male, J. Yeo.

British Charollais (G.C. Watson, Kettering) Sup. and male, res. and fem., G.F. Burrough; res. male, M. and M. Alford; res. fem., Mr and Mrs D.J. Barker and family.

Rare breeds (M. Brain, Salisbury) Sup. and fem., res. male, C. Stacey (Teeswater); res. and res. fem., J.A. Gamblin (Galway) ; male, C.H. Wilton (Teeswater).

Primitive breeds (M. Brain) Sup. and male, C.M. Bulmer (Hebridean); res. and fem., res. fem., C. Stacey (Manx Loaghtan); res. male, C.M. Bulmer (North Ronaldsay).

Devon and Cornwall Longwool (B. Franklin, Delabole) Sup. and male, res. and fem., res. male, res. fem., M.J. and S.T. Darke.

Devon Closewool (R.W. Kingdon, Barnstaple) Sup. and male, R.J. and P. Burge; res. and fem., res. male, R.F. Clarke; res. fem., M. Scott and Son.

Dorset Down (P.R. Vellacott, Pulborough) Sup. and male, H. Stamp; res. and fem., res. male, res. fem., W.D. Burrough and Sons.

Dorset Horn and Poll Dorset (S. Downes, Ceredigion) Sup. and fem., res. and male, R. and D. Rossiter; res. fem., res. male, P. Brooks.

Exmoor Horn (J.A.T. Hodge, Okehampton) Sup. and male, G. and C. Snell; res. and fem., res. fem., T. Atkins and Sons; res. male, J. Scripps.

Greyface Dartmoor (J. Rogers, Tavistock) Sup. and fem., C. Nugent; res. and male, C. Pearse and Son, res. fem., res. male, D.J. and M.A. Rickson.

Hampshire Down (J. Barnard, Crediton) Sup. and male, res. male, R.A. Rundle; res. and fem., H.C. Derryman and Sons; res. male, R.J. Cole; res. fem.

Jacob (M. Rushbrooke, Bewdley) Sup. and male, res. and fem., res. male, C. and C. Slee; res. fem., C. Fisher.

Lleyn (A. West, West Malling) Sup. and male, res. male, res. fem., R.H.S. Turner; res. and fem., P. Martin.

North Country Cheviot (R. Williams, Willoughby) Sup. and fem., res. fem., W.J. and D.M. Jordan and Sons; res. and male, res. male, S. Pedrick.

Roussin (A. Stephens, Callington) Sup. and male, res. male, res. fem., A.J. Carter; res. and fem., P. Martin.

Ryeland (R. Howell, Gower) Sup. and fem., male, res. male, H. Price; res. and res. fem., P. Wills.

Coloured Ryeland (R. Howell) Sup. and male, res. and fem., res. male, res. fem., Westwood Farms.

Scotch Blackface (J. Heard, Okehampton) Sup. and fem., res. male, P.H. Cornelius; res. and male, I.G. Mortimore and Son; res. fem., W.J. and D.M. Jordan and Sons.

Shetland (N. Adam, Bangor) Sup. and male, Uping Down Shetlands; res. and fem., P. Goodlad; res. male, res. fem., J.J. and V.A. Bloom.

Southdown (G. Sprake, Halesworth) Sup. and male, res. fem., A. and C. Brown; res. and fem., res. male, Messrs Wakeham-Dawson and Harmer.

Suffolk (R.F. Holmes, Exeter) Sup. and male, res. male, res. fem., D. Stephens; res. and fem., M.W. Waycott.

Texel (D. Gray Selkirk) Sup. and fem., F.H. Chave and Son; res. and male, res. fem., res. male, M. and M. Alford.

Valais Blacknose (G. Tucker, Launceston) Sup. and male, res. and fem., D.A.J. Hodge and J.M. Walters; res. male, C. and C. Slee; res. fem., Blackertor Flock.

Whiteface Dartmoor (C.F. Belam, West Buckfastleigh) Sup. and male, res. and fem., M.J.Cole; res. male, C. Pearse and Son; res. fem., A. and R. Wrayford.

Zwartbles (B. Mills, Cheddar) Sup. and fem., J. Kimber; res. and male, C. and C. Clarke; res. fem., res. male, P. Browne.

Any other pure breeds (R.C. Darke, Kingsbridge) Sup. and male, A.J. Carter (Rouge); res. and fem., res. fem., C. Burrough (Clun Forest). NO res. male.

Results - Pigs

Inter-breed (J.F. Collings, Launceston) Sup., Messrs Wakeham-Dawson and Hamer, Offham Teresa 32 (Welsh); res., B.J. Card, Westerley Nocturne 66A (Large Black).

Berkshire (M.A. Todd, Colyton) Sup. and fem., C. Williams, Fossehouse Excelsa 137; res. and res. fem., C. Williams, Araucacia Farewell 5.

Gloucester Old Spot (M.A. Todd) Sup. and fem., J. Lightfoot, Pebblesford Ellen 630; res. and res. fem., J. Lightfoot, Pebblesford Primrose 1687; male, J. Lightfoot, Pebblesford Sambo 1746.

British Saddleback (B. Merry, Cheshire) Sup. and fem., I. and S. Lomas, Endsleigh Babble; res. and male, J. and A. Newth, Prestcombe Golden Arrow; res. fem., M.W. and C.A. Dunstan, Nancenoy Hilda; res. male, L. and M. Georgiou, Gwyndy Walter.

Landrace (P. Clark, Bladford Forum) Sup. and fem., J. and A. Newth, Prestcombe Cordelia 18; res. and res. fem., J. and A. Newth, Prestcombe Vega; male, J. and A. Newth, Prestcombe Hawk 10; res. male, J. and A. Newth, Prestcombe Hawk.

Welsh (P. Clark) Sup. and fem., Messrs Wakeham-Dawson and Hamer, Offham Teresa 32; res. and res. fem., M. Paddock, Eaves Impish 3; male, Messrs Wakeham-Dawson and Hamer, Offham Ted.

Large Black (B. Merry) Sup. and fem., B.J. Card, Westerley Nocturne 66A; res. and male, Brook House Farm, Framfield Attempt; res. fem., Brook House Farm, Framfield Golden Vase; res. male, Brook House Farm, Framfield Attempt.

Large White (S.J. Booth, Cheshire) Sup. and fem., J. Lightfoot, Perrytree Berry Catalina 4; res. and res. fem., J. Lightfoot, Perrytree Berry Catalina 2.

Middle White (C. Bull, Rye) Sup. and male, M. Paddock, Eaves Revival; res. and fem., M. Paddock, Eaves Yootha 28; res. male, M.W. and C.A. Dunstan, Nancenoy Revival 2; res. fem., M. Paddock, Eaves Fair Lady 16.

Oxford Sandy and Black (C. Bull) Sup. and fem., M.F. and A. Case, Longash Lady 81; res. and male, I. Lawrence, Oldlands Jack 9; res. fem., I. Lawrence, Oldlands Elsie 11; res. male, I. Lawrence, Oldlance Clarence 8.

Pietrain (C. Bull) Sup. and fem., J. and A. Newth, Prestcombe Pauline 8; res. and male, J. and A. Newth, Prestcombe Merry 9; res. fem., J. and A. Newth, Prestcombe Rosi 2; res. male, J. Lightfoot Perrytree Milan 6.

Tamworth (S.J. Booth) Sup. and fem., A. Brown, Valstock Lucky Lass; res. and male, A. Brown, Valstock Royal Standard; res. fem., A. Brown, Valstock Jacqueline; res. male, A. Brown, Valstock Dream Boy.

TwitterFacebook
Post a Comment
To see comments and join in the conversation please log in.

Most Recent

Facebook
Twitter
RSS
Facebook
Twitter
RSS