Farmers Guardian
Topics
How to spot BSE and what farmers can do to prevent it

How to spot BSE and what farmers can do to prevent it

DataHub

DataHub

Dairy Farmer Magazine

Dairy Farmer Magazine

Auction Finder

Auction Finder

British Farming Awards

British Farming Awards

CropTec

CropTec

LAMMA 2020

LAMMA 2020

You are viewing your 1 free article

Register now to receive 2 free articles every 7 days or subscribe for unlimited access.

Subscribe | Register

Holstein tops dairy line-up at Royal Cornwall

Top honours in the dairy judging at the Royal Cornwall this year went to Thuborough Freda 520 from brothers Roland and Gerald Ley, Holsworthy, Devon.

TwitterFacebook
Inter-breed dairy and Holstein champion, Thuborough Freda 520.
Inter-breed dairy and Holstein champion, Thuborough Freda 520.

It was a first-time inter-breed win at the show with the cow for the pair, which was shown giving 45kg daily having calved in March.

 

The home-bred animal is a Velthuis Alpine daughter out of Thuborough Freda 435 and was one half of the pair which took the dairy Burke trophy at Devon County show last year.

 

Also making a dairy inter-breed debut was the reserve and Jersey champion, Whitenhill Rileys Coleus, from Jessica Ravenhill-White, Umberleigh, Devon

 

A home-bred Chasin Rainbows Act Riley daughter, the second calver was shown two-weeks fresh giving 42kg daily on what was its first show-ring outing.

 

Commenting on his top line-up, inter-breed dairy judge Shaun Dixon, County Durham, said his champion was difficult to fault with a strong mammary system and was a tremendous example of the breed.

 

The beef judging saw the Limousin, Foxhillfarm Naomi, from Michael and Melanie Alford, Cullompton, Devon, take the top-spot.

 

This two-year-old heifer is by Trueman Jagger and out of the Wilodge Fantastic daughter, Foxhillfarm Isla and has already taken inter-breed beef champion at Devon County show this year.

 

It will be heading to the Royal Highland, Great Yorkshire, and Royal Welsh shows among others on the show circuit this summer.

 

Runner-up in reserve was the British Charolais champion, Balbithan Neopolitan, from Clare Clapp, Tiverton, Devon.

 

The March 2017-born heifer is by Davally Illusion and was bought as a calf from a dispersal sale two years ago.

Reserve inter-breed dairy and Jersey champion, Whitenhill Rileys Coleus.
Reserve inter-breed dairy and Jersey champion, Whitenhill Rileys Coleus.
Inter-breed beef and Limousin champion, Foxhillfarm Naomi.
Inter-breed beef and Limousin champion, Foxhillfarm Naomi.

For the first time this year, a group-of-five championship also took place in the cattle section, and was taken by the British Blues and Holsteins in their respective sections.

 

In the sheep section, top honours were also taken by the Alfords with their Charollais champion, a four-year-old ewe by Logie Durno Olympian.

 

Olympian was bought by the pair as a shearling from the British Premier Charollais sale in 2015 for 7,000gns.

 

Reserve went to a yearling Scotch Blackface ewe from P.H.Cornelius, Camelford, Cornwall.

 

The ewe, which was inter-breed champion at Holsworthy and Stratton last year, is by a Chamberwells tup, Stirling, and will be out at several shows on the circuit this summer.

 

In the pig inter-breed, top honours went to Martin Snell, Yeovil, Somerset, with a Large Black sow, Sock Doreen 209.

 

Home-bred by Glenariff Attempt 2, and due in July, the February 2016-born animal will be retiring from the circuit this summer.

 

Reserve went to the Welsh champion, Clowen Model 28, a July-2017 born gilt by Pantysgawen Ted, from Adam Collings, Launceston, Cornwall.

 

Reserve inter-breed beef and British Charolais champion, Balbithan Neopolitan.
Reserve inter-breed beef and British Charolais champion, Balbithan Neopolitan.
Inter-breed sheep and Charollais champion, a four-year-old ewe.
Inter-breed sheep and Charollais champion, a four-year-old ewe.
Reserve inter-breed sheep and Scotch Blackface champion, a yearling ewe.
Reserve inter-breed sheep and Scotch Blackface champion, a yearling ewe.

Dairy results

Inter-breed (S. Dixon, County Durham) Sup., W.H. Ley and Partners, Thuborough Freda 520 (Holstein); res., B. and J. Ravenhill-White, Whitenhill Rileys Coleus (Jersey).

Jersey (J.D. Evans, Pembrokeshire) Sup., B. and J. Ravenhill-White, Whitenhill Rileys Coleus; res., M. Davis, Rivermead Volcano Heather.

Guernsey (A.Thomas, Leicestershire) Sup., R.J., J.R. and S.M. Warren, Tredinney Garret June Amy 24; res., N. Bottom. Blacknor Cracker Dymanic Lavender.

Holstein (A. Dennison, Cumbria) Sup., W.H. Ley and Partners, Thuborough Freda 520; res., M.F. and C.A. Smale, Glebewin MVP May 6.

Ayrshire (S. Bailey, Cheshire) Sup., A.C. and D.C. Walters and Son, Lyner Bellissimo Honesty 3; res., A.C and D.C. Walters and Son, Sharptor Velvet Elma 8.

Dairy Shornhorn (O. Harries, Dyfed) Sup., N.R. Osborne, Marleycote Patricia 20; res., N.R. Osborne, Marleycote Patricia 24.

Beef results

Inter-breed (S. Coleman, Ballymena) Sup., M. Alford, Foxhillfarm Naomi (Limousin); res., C. Clapp, Balbithan Neopolitan (British Charolais).

Devon (R. Dart, Devon) Sup. and male, G. Summerhayes, Rocknell Quarry Lad; res. and fem., S.J. Clamp, Trenowin Olivia GP83; res. male, J. May, Boskenna Donal; res. fem., Poad and Slee, Exmoor Flirt.

South Devon (R. Clemens, Cornwall) Sup. and male, A. and C. Sandbach and Son, Tregarrick Hamilton; res. and fem., A.B. Brookes, Beckaveans Bleujen; res. male, W.P and S.L. Harper, Z Welland Valley Trident 3; res. fem., S.J. and S.M. Ward, Besowsa Dorothy 4.

Hereford (R.J. Irvine, County Armagh) Sup. and male, S.C and G.L. Hartwright, Solpoll 1 Perfection; res. and fem., L. and L. Bowen, Dendor 1 Ruby 23; res. male, R. Mitchell, Landscombe 1 Walter; res. fem., L. and L. Bowen, Auckvale 1 Curly 1725R.

Aberdeen-Angus (A. McGregor, Aberdeenshire) Sup. and male, C.J. and J.L.M Hutchings and Sons, Balgay Elfhelm; res. and fem., I.D. and D. Rowe, Bosullow Pride T453; res. male, W. Walton, Luxtons Phantom R179; res. fem., C.J. and J.L.M. Hutchings and Sons, Kingsbrompton Evelyn Ross 636.

British Charolais (A. Owen, Powys) Sup. and fem., C. Clapp, Balbithan Neopolitan; res. and res. fem., C. Clapp, Cove Nigella; male, C. Clapp, Cove Lordlinhay; res. male, R. Hopper, Penfound Overdrive.

British Limousin (C. Lewis, Powys) Sup. and fem., M. Alford, Foxhillfarm Naomi; res. and res. fem., A.K. and J.K. Smith, Dinmore Nefertiti; male, G.N and L.V. Dunn, Highridge Oscar; res. male, P. Greed, Killerton Obama.

British Simmental (D. Barker, Somerset) Sup. and fem., S. Gummow, Killiworgie Chrissies Izzie; res. and res. fem., P.J. and B. Olds and Sons, Bosahan Jessica Star; male, A. Hart, Skylark Geronimo 15; res. male, P.J. and B. Olds and Sons, Kinclaven Infusion 17.

British Blue (L. Morgan, Powys) Sup. and fem., C. Alford, Foxhill Nadiya; res. and male, E.A. and D.A. Ellis, Kilcombe Leonardo; res. fem., W. Jones, Tanat Nimble; res. male, E.A and D.A. Ellis, Don Jackson.

Any other pure breed (D. Martin, Devon) Sup., Trehudreth Farm, Auchmacoy Victor (Lincoln Red); res., C.J. and J.L.M. Hutchings and Sons, Balaes Nancy 163 (Galloway).

Commercial (V. Richards, Cornwall) Sup., L Calcraft, Who Dares Gins (Limousin cross); res., M. Alford, Insufficient Funds (Limousin cross).

Sheep results

Inter-breed (R. Holmes, Exeter) Sup., M. Alford (Charollais); res., P.H. Cornelius (Scotch Blackface).

Beltex (P.Barnes, County Tyrone) Sup. and fem., L. Elworthy; res. and male, L. Gregory;

res. fem., res. male, M.A. Heard and G.J. Garland.

Blue Texel (D. Alexander, Ayrshire) Sup. and fem., res. fem., G.B. Renfree; res. and male, S.C. Chambers; res. male, J. Gregory.

Border Leicester (J. Barrowman, Wigtownshire) Sup. and fem., res. fem., M.J. Pile; res. and male, res. male, M.J. Cornish.

British Charollais (W. Price, Birmingham) Sup. and fem., M. Alford; res and res. fem., male, G.F. Burrough; res. male, B. and A. Watts.

Coloured Ryeland (S. Hipps, North Yorkshire) Sup. and fem., res. and male; res. fem. res. male, S. Westwood.

Devon and Cornwall Long-Wool (K. Callington, Cornwall) Sup. and fem., res. fem., J. A. Darke; res. and male, M. Britton; res. male, M. and S. Darke.

Dorset Horn and Poll Dorset (K. May, Cornwall) Sup. and fem., res. and male, res. fem., R. and D. Rossiter; res. male, V.P., M. and A. Care.

Exmoor Horn (J. Branfield, Credition) Sup. and male, J. Scripps; res. and fem., T. Atkins and Sons; res. male, V. Snell; res. fem., Brown and Allum.

Greyface Dartmoor (M.A. Rickson, Devon) Sup. and male, C. Pearse and Son; res. and fem., M. Osborne; res. male, L. Hutchins; res. fem., C. Mortimore.

Hampshire Down (R. McFarlane, Stirling) Sup. and male, R.A. Rundle; res. and fem., res. fem., H.C. Derryman and Sons; res. male, R.E. and S.E. Small

Jacob (S. Jones, Hampshire) Sup. and male, C. Fisher; res. and fem., male, C. and C. Slee; res fem., K. Morish and D. Gaden.

Lleyn (R. Wells, Ceredigion) Sup. and fem., P.A. Martin; res. and male, res. fem. res. male, D. Searle

North Country Cheviot (G. Hughes, Powys) Sup. and fem., res. fem., J. Jordan; res. and male, res. male, S. Pedrick.

Roussin (G. Mclntyre, Dumfries) Sup. and male, fem., T. Nancekivell; res. and res. male and res. fem., A.J. Carter.

Ryeland (S. Hipps, North Yorkshire) Sup. and male, res. and fem., res. male, R.P. Wear; res. fem., P. Wills.

Scotch Blackface (B. Renwick, Selkirk) Sup. and fem., res. and male, res. fem., P.H. Cornelius; res. male, I.G. Mortimore.

Southdown (R.H. Backshall, Berkshire) Sup. and fem., res. and male, I. and M. Morgan; res. fem., res. male, D. S. and P. Humphrey.

Suffolk (M. Weaver, Gloucestershire) Sup. and male, res. fem., res. male, B. Roth; res. and fem., M. Waycott.

Texel (R. Williams, Shropshire) Sup. and male, res. fem., res. male, M. Alford; res. and fem., E.W. Quick and Sons

Whiteface Dartmoor (A. Wrayford, Devon) Sup. and male, C. Pearse and Son; res. and fem., K. Wreyford; res. male, res. fem., C.H. Wilton

Zwartble (F. Brown, County Durham) Sup. and male, res. fem., J. Kestell; res. and fem., res. male, J. Kimber

Any other pure breed (M. Lear, Devon) Sup. and male, G.E. and E.J. Nicholls (Devon Closewool); res. and fem., G.E. and E.J. Nicholls (Devon Closewool); res. male, G.E. and E.J. Nicholls (Devon Closewool); res. fem., N. Dalgarno (Bluefaced Leicester)

Commercial (J. Andrews, Devon) Sup., I.G. Mortimore and Son; res., J. Jordan.

 

Pig results

Inter-breed (A. Warriner, Yorkshire) Sup., P.G. Snell and Sons, Sock Doreen 209 (Large Black) res., A. Collings, Clowen Model 28 (Welsh)

Pietrain (S.J. Richardson, Cheshire) Sup. and male, A. Newth, Prestcombe Merry 9; res. and fem., A. Newth, Prestcombe Rosi 2; res. male, A. Newth, Prestcombe Merry; res. fem., A. Newth, Prestcombe Pauline 8.

British Lop (S.J. Richardson) Sup. and fem., G. Eustice, Bezurrell Actress 374; res. and res. fem., E. Collings, Liskeard Pride 157; male, J. Collings, Liskeard Cornishman 55; res. male, G. Eustice, Bezurrell Price 5.

Landrace (S.J. Richardson) Sup. and fem., A. Newth, Prestcombe Cordelia 18; res. and res. fem., A. Newth, Prestcombe Vega.

Large White (S.J. Richardson) Sup. and fem., M. Brown, Trepraze Beautiful 191; res. and male, A.P. and P.C. Rose, Maddaford Champion Boy 2; res. fem., M.W. and C.A. Dunstan, Nancenoy Beautiful; res. male, M. Brown, Whitecross Hover 2.

Welsh (S.J. Richardson) Sup. and fem., A. Collings, Clowen Model 28; res. and male, J. Burnett, Bysvyken Imperial 3; res. fem., M. Brown, Whitecross Model 11; res. male, J. Burnett, Bysvyken Imperial 2

Duroc (S.J. Richardson) Sup. and male, A.P. and P.C. Rose, Maddaford Bold Stroke 6; res. and fem., A.P. and P.C. Rose; Maddaford Hover 58; res. male, A.P. and P.C. Rose, Maddaford Thunder 4; res. fem., I. Lomas, Portbredy Nancy 1400.

British Saddleback (J.E. Sage, Bristol and S. Ashcroft, Lincolnshire) Sup. and male, A. Newth, Prestcombe Golden Arrow 30; res. and fem., M. Brown, Whitecross Dinah 11; res. male, A. Newth, Prestcombe Golden Arrow; res. fem., S. Groves, Watchingwell Hilda 118A

Gloucestershire Old Spot (J.E. Sage and S. Ashcroft) Sup. and fem., B. Wills, Chilthorne Princess Mary 196; res. and male, M. Smith, Cosscombe Sambo; res. fem., M. Smith, Winterwood Princess Freda 27; res. male, S. Barnfield, Kilcot Sambo 28

Oxford Sandy and Black (J.E. Sage and S. Ashcroft) Sup. and fem., A. Packford-Garrett, Oldlands Clare 29; res. and res. male, I. Lawrence, Oldlands Clarence 8; res. fem., I. Lawrence, Oldlands Iris 5; male, I. Lawrence, Oldlands Jack 9

Large Black (J.E. Sage and S. Ashcroft) Sup. and fem., P.G. Snell and Sons, Sock Doreen 209; res. and res. fem., J. Gregory, Westerly Nocturne 66A; male, P.G. Snell and Sons, Sock Defender 9.

Middle White (J.E. Sage and S. Ashcroft) Sup. and male, M.W. and C.A. Dunstan, Nancenoy Revival 2; res. and fem., M.W. and C.A. Dunstan, Nancenoy Fair Lady 34; res. male, M.W. and C.A. Dunstan, Nancenoy Revival 3; res. fem., M.W. and C.A. Dunstan, Nancenoy Fair Lady 31

Tamworth (J.E. Sage and S. Ashcroft) Sup. and fem., A. Andrews, Trenithick Jacqueline 414; res. and male, E. Boscawen, Tregothnan Royal Standard; res. fem., E. Boscawen, Tregothnan Ruby 16; res. male, A. Andrews, Trenithick Yorkshireman 679

Berkshire (J.E. Sage and S. Ashcroft) Sup. and fem., C. Williams, Mutterton Farewell 359; res. and res. fem., C. Williams, Araucaria Farewell 5; male, S. Barnfield, Kilcot Lassetter 7; res. male, C. Baker, Caumpedene Peter Lad 23.

 

TwitterFacebook
Post a Comment
To see comments and join in the conversation please log in.

Most Recent

Facebook
Twitter
RSS
Facebook
Twitter
RSS