Farmers Guardian
News
Word ‘milk’ banned for use in branding of plant-based products

Word ‘milk’ banned for use in branding of plant-based products

This Is Agriculture - Sponsored

This Is Agriculture - Sponsored

DataHub

DataHub

Auction Finder

Auction Finder

LAMMA 2020

LAMMA 2020

You are viewing your 1 free article

Register now to receive 2 free articles every 7 days or subscribe for unlimited access.

Subscribe | Register

Oriana claims supreme title at East of England

One of the last winter fairs of the year, the Winter Stock Festival was held at Peterborough. Angela Calvert reports. 

TwitterFacebook
Supreme beef champion, Brockhurst Oriana from Phil and Sharon Sellers, Lincolnshire
Supreme beef champion, Brockhurst Oriana from Phil and Sharon Sellers, Lincolnshire

FOR the second year running the supreme beef championship at the East of England Winter Stock Festival, Peterborough, went to Phil and Sharon Sellers, Lincolnshire.

 

This time it was with their pure-bred champion, Brockhurst Oriana, a 658kg February 2018-born Limousin heifer by Hafadlos Domino out of Wilodge Vantastic-sired dam which was also reserve overall champion at Agri-Expo. Bred by Doug Mash and bought from him after winning the commercial championship at Bucks County Show, Mr Sellers described it as the best heifer he has had for 10 years.

 

Judge, Jason Wareham, East Sussex, said his champion had width, style and shape as well as great ring presence.

Reserve beef and cross-bred champion, Tinkerbell from Kevin Ludgate and family, Leighton Buzzard
Reserve beef and cross-bred champion, Tinkerbell from Kevin Ludgate and family, Leighton Buzzard

Reserve supreme went to the cross-bred champion, Tinkerbell, a July 2018-born 582kg heifer by Lodge Hamlet out of the show cow, Big Bum, which was a winner of 13 championships in its career, bred and exhibited by Kevin Ludgate and family, Leighton Buzzard.

 

Black Magic, a March 2018-born heifer by the British Blue bull, Tweeddale Guinness from Andrew Dickinson and Lisa Powdrill, Heage, Derbyshire, was reserve cross-bred heifer and reserve supreme cross-bred. Bought from John Smith-Jackson after winning the championship at the Kirby Stephen Classic in March, it has been champion at Ashbourne and Leek shows and reserve at Royal Cheshire this summer.

 

Quinbury June, a June 2018-born Beef Shorthorn heifer from G. Fountain and Peter Bodily, Milton Keynes, took the native and reserve pure-bred title.

 

The Sellers also claimed the continental steer championship with Yogi, a 640kg a 19-month-old son of the Limousin sire, Heathmount Frenchconnection which was bought from Frank Page after winning at Ashby Show.

 

Reserve steer was Crunchie from Mike Dickens and family, Milton Keynes. Weighing in at 598kg, it was bought from John White at Middleton in Teesdale market in the spring.

 

In the baby beef section, it was the continental champion which claimed the overall title. This was Frankel, a six-month-old steer by Plumtree Fantastic from Ben Beckitt, Newark.

 

Reserve supreme was the winning continental heifer, Red River, a seven-month-old daughter of Powerhouse Limelight from David Plested, Oxfordshire, which had been a winner at the Newark Calf Show. Mr Beckitt also won the baby beef native championship with Blue Lagoon, an 11-month-old Aberdeen-Angus-sired heifer

Champion pair of butchers lambs from Robert Garth and Sarah Priestley, North Yorkshire
Champion pair of butchers lambs from Robert Garth and Sarah Priestley, North Yorkshire

The sheep section was dominated by Robert Garth and Sarah Priestley, North Yorkshire, who claimed both the overall supreme and reserve titles. Taking the top spot was their champion pair of butchers lambs, Beltex crosses by a Deanbrow ram, weighing 44kg apiece. They went on to selling for £380/head to Kevin Ludgate on behalf of Clarence and Sons, London.

 

Judge, Andrew Atkinson, Harrogate, said the champions were the ultimate pair of lambs for today’s trade, produced to perfection and were a credit to their exhibitors.

 

Mr Garth and Ms Priestley’s reserve supreme pair were the champion pure-breds, 42kg Beltex by the same Deanbrow sire. They also took the reserve butcher’s lamb title with a pair of lightweight Beltex crosses and the reserve pure-bred title with a pair of Dassenkops.

 

The champion pure-bred native lambs were Suffolks from C.D. Timm, York, with a pair of Southdowns from Duncan Burton, Rutland, in reserve.

 

The champion breeding ewe lamb was a North Country Mule from the Geary family, Milton Keynes, with a Blue Texel from H. Williams, Llangadog, taking the reserve rosette.

Supreme pig champion, a Pietrain cross gilt from Chris Hudson, Newark.
Supreme pig champion, a Pietrain cross gilt from Chris Hudson, Newark.
Supreme baby beef and continental champion, Frankel, from Ben Beckitt, Newark.
Supreme baby beef and continental champion, Frankel, from Ben Beckitt, Newark.

Chris Hudson, Newark, claimed both the champion single and champion pair titles in the pig ring with his cross-bred champions from each section, home-bred 90kg Pietrain cross Landrace gilts.

 

In the pedigree calf show the overall supreme went to the Aberdeen-Angus champion, Rettie Eveline V045, a January-born heifer by Gretnahouse Blackpot out of Hillfoots Evelena N252 from Richard and Carol Rettie, Perth.

 

Sacombe Jacinta, a November 2018-born heifer by Sterling Gino from J. and B. Borlase, Hertfordshire, stood overall reserve after claiming the Simmental championship.

 

The Beef Shorthorn team of Mineshop Masterclass from C. Nye, Cambridgeshire, Greenley Heathermaid Nancy and Greenley Nelly Floss, both from G.H. and M. Towers, Welford, were the winning group of three.

 

In reserve were the British Blues, Torrington Otis from Louise Todd, Lincolnshire, Dewlands Olivia from Mark Hallam and David Wright, Ashbourne, and Quinbury Onaomie from Peter Bodily.

Young Stock Person of the Year

Young Stock Person of the Year
The winning College Challenge team from Newton Rigg 3: Alice Harrison, Ruby Allan, Alice Fawcett and Mary Stones, pictured with two representitives from the sponsor. In second place was Myerscough College with Askham Bryan in third.

 

Beef

  • 15-17 years old
    1 and overall beef Young Stock Person of the Year winner Alexa Moore, Lincolnshire
    2 Kian Frain, Cornwall
    3 Danielle Sumner, Kent
  • 18-21 years old
    1 Hayden Kent, Suffolk
    2 Chris Reed, West Sussex
    3 Seren Thompson, Kent

Lamb

  • 15-17 years old
    1 Eleanor Barlow, Buckinghamshire
    2 Owen Wells, Derbyshire
    3 Ailee Hepborn, Edinburgh
  • 18-21 years old
    1 Charles Tester, Leicestershire
    2 Declan Cavanagh, Leicestershire
    3 Rose Bostock, Warwickshire

 

Results

Beef (Judge, J. Wareham, East Sussex)

Supreme and sup. pure-bred, P. and S. Sellers, Brockhurst Oriana (Limousin); reserve and sup. cross-bred, K.W. Ludgate, Tinkerbell (Limousin-cross).

 

Pure-bred Sup. and continental, P. and S. Sellers, Brockhurst Oriana (Limousin); res. and sup. native, G. Fountain and P. Bodily, Quinbury June (Beef Shorthorn).

 

Cross-bred Sup. and fem., K.W. Ludgate, Tinkerbell; res. and res. fem., A. Dickinson and L. Powdrill, Black Magic; male, P. and S. Sellers, Yogi; res. male, M. Dickens and family, Crunchie.

 

Baby beef Sup. and continental, B. Beckitt, Frankel; res. and res. continental, D. Plested, Red River; native, B. Beckitt, Blue Lagoon; res. native, Warmington Beef Shorthorns, Warminton Vigor.

 

Sheep (A. Atkinson, North Yorkshire)

Sup. and sup. cross-bred, R. Garth and S. Priestley (Beltex cross); res. and sup. pure-bred, R. Garth and S. Priestley (Beltex); res. cross-bred, R. Garth and S. Priestley (Beltex cross); res. pure-bred, R. Garth and S. Priestley (Dassenkop).

 

Pure native Sup., C.D. Timm (Suffolk); res., D. Burton (Southdown).

 

Breeding ewe lamb Sup., Greary family (North Country Mule); res., H. Williams (Blue Texel).

 

Pedigree calves

Inter-breed (D. Thornley, Derbyshire) Sup., R. and C. Rettie, Retties Eveline V045 (Aberdeen-Angus); res., J. and B. Borlase, Sacombe Jacinta (Simmental).

 

Aberdeen-Angus (S. Harvey, Glasgow) Sup., R. and C. Rettie, Retties Eveline V045; res., Brailes Livestock, Brailes Black Beauty V055.

 

Beef Shorthorn (C. Ivinson, Penrith) Sup. and fem., G.H. and M. Towers, Greenley Heathermaid Nancy; res. and male, A. and C. Farms, Langhams Nevada Buffalo; res. fem., H. Horrell, Podehole Isobel Naomi; res. male, H. Horrell, Podehole Rock Neopolitan.

 

Charolais (S. Key, Norfolk) Sup., Brailes Livestock, Bassett Piper; res., D. Knox, Drumshane Pretty Woman.

 

Hereford (S. Harvey) Sup., Newtoncroft Farms, Newtoncroft 1 Siegfried; res., George Wright Farms, Forgety Ashlyn.

 

Limousin (P. Walker, West Midlands) Sup., M. Dickens and family, Park Hill Picalo; res., N. and L. Hill, Quaish OMG.

 

Lincoln Red (R. Burton, Nottinghamshire) Sup., Trehudreth Farm, Trehudreth Melyor; res., Trehudreth Farm, Trehudreth Fawn.

 

Simmental (S. Key) Sup., J. and B. Borlase, Sacombe Jacinta; res., J. and A. Borlase, Sacombe Jameson.

 

Any other native breed (R. Burton) J.P. Harrison, Brafferton Doris 76 (South Devon); res., J.P. Harrison, Brafferton Dora 19 (South Devon).

 

Any other continental (P. Walker) Sup., M. Hallam and D. Wright, Dewlands Olivia (British Blue); L. Todd, Torrington Otis (British Blue).

 

Pigs (R. Taylor, Derbyshire)

Pairs

Sup. and sup., cross-bred, C. Hudson (Pietrain/Landrace); res. and traditional, C. Bull (Berkshire); res. cross-bred, M. Wilson (Pietrain/British Saddleback); res. traditional, res., K. and B. Arden (British Lop).

Modern Sup., K. and B. Arden (Landrace).

 

Single

Sup., C. Hudson and sup. cross-bred (Pietrain/Landrace); res. and sup. traditional, C. Bull (Berkshire); res. cross-bred E.C. Hartop (Landrace/Duroc); res. traditional, K. and B. Arden (British Lop).

Modern Sup., K. and B. Arden (Landrace).

 

pic 1
Pedigree calf show and Aberdeen-Angus champion, Rettie Eveline V045, from Richard and Carol Rettie, Perth.
TwitterFacebook
Post a Comment
To see comments and join in the conversation please log in.

Most Recent

Facebook
Twitter
RSS
Facebook
Twitter
RSS