Farmers Guardian
News
Word ‘milk’ banned for use in branding of plant-based products

Word ‘milk’ banned for use in branding of plant-based products

This Is Agriculture - Sponsored

This Is Agriculture - Sponsored

DataHub

DataHub

Auction Finder

Auction Finder

LAMMA 2020

LAMMA 2020

You are viewing your 1 free article

Register now to receive 2 free articles every 7 days or subscribe for unlimited access.

Subscribe | Register

Suffolk ewe wins at Staffordshire County show

With sheep entries standing at 780 and cattle at 270, numbers were up at this year’s Staffordshire County show.

 

The sheep sheds were at capacity and the hotly contested inter-breed title went to a Suffolk shearling ewe from Phil, Jill and Russel Poole who runs the Salopian flock at Battlefield, Shrewsbury.

The ewe, shown by shepherd Stuart Davis, was bought as a ewe lamb from the Stockton flock dispersal sale, and took the top title at Stafford on the Poole’s first time exhibiting at the show.

 

Next stop for the Poole’s and the ewe will be the Three Counties show.

Reserve sheep inter-breed - Rough Fell tup from Thomas Moore, Fradswell, Stafford
Reserve sheep inter-breed - Rough Fell tup from Thomas Moore, Fradswell, Stafford

Runner-up in the sheep judging was a Rough Fell tup, from 12-year-old Thomas Moore, Fradswell, Stafford.

 

This was the first time out for the home-bred tup, and also marks Thomas’ first foray into the show circuit.

Beef champion - Kennox Diva’s Gena, from David Donnelly, Ashbourne
Beef champion - Kennox Diva’s Gena, from David Donnelly, Ashbourne

In the cattle lines, the beef inter-breed went to a four-year-old Simmental cow, Kennox Diva’s Gena, from David Donnelly, Ashbourne.

 

No stranger to the showrings at Stafford, Dena was inter-breed champion at last year’s show.

 

This time she was shown with her December 2018-born bull calf at foot, and is back in-calf with her third.

 

She will head to the Royal Norfolk, Great Yorkshire, and Ashbourne shows later this summer.

Reserve beef - Dendor 1 Jennefer 15, from Boomer Birch and Graham Brindley, Stafford
Reserve beef - Dendor 1 Jennefer 15, from Boomer Birch and Graham Brindley, Stafford

She beat the 2017 inter-breed winner into reserve place. This was the Hereford cow, Dendor 1 Jennefer 15, from Boomer Birch and Graham Brindley, Stafford.

 

Purchased from the Jones family, Powys, in 2013 as a maiden heifer, this cow has gone on to take Hereford female of the year twice. She next be shown at the Royal Highland show.

Dairy inter-breed

Dairy inter-breed

At just two weeks calved, with twins, the second calved Dairy Shorthorn cow, Burbrook Jinnys Meg, took the overall dairy title for owner Richard Harper, Burland, Nantwich.

 

Shown giving 54kg daily this cow is part of Mr Harper’s 100-cow milking herd, which includes 40 pedigree Shorthorns.

 

She will go on to be shown at the breed’s national show at the Royal Cheshire show later this month.

Dairy reserve

Dairy reserve

Runner-up was a seventh calved Ayrshire, Bigginvale Apple Blossom 11, from Robert and Jennifer Adams, Ashbourne.

 

Calved just over two months ago she was shown giving 44kg, and is part of the Adams family’s 140-strong herd.

 

She was last in the show ring as a fourth calver when she took the championship at Ashbourne show.

Pig judging

Pig judging

The pig champion was a Berkshire sow, Maerose Excelsa, from Chris and Julie Hudson, Newark. Her grandmother was champion at Stafford three years ago. This year’s winner, which has had five litters, will head to Lincoln, Royal Norfolk, and the Great Yorkshire.

 

Reserve was a Duroc gilt, Spring Nancy, from Matthew Holtom, Merdien, who was showing Durocs for the first time after getting involved in the breed 12 months ago. Mr Holtom also has Welsh and Berkshires and keeps six sows.

Results

Dairy

Inter-breed (Judge, N. Dain, Diss) Supreme, R.W. Harper and Partners, Burbrook Jinnys Meg (Dairy Shorthorn); reserve, R.T. and J.I. Adams, Bigginvale Apple Blossom 11 (Ayrshire).

Holstein (D. Jones, Monmouthshire) Sup., T. and M. Warren, Hennikers Nolhhanna; res., S.P. Robinson and Sons, Saxelby Octaine Sallie.

Dairy Shorthorn (T. Moscrop, Carlisle) Sup., R.W. Harper and Partners, Burbrook Jinnys Meg; res., J.R. Brooks Farming, Kayl Baroness.

Jersey (B. Daw, Hertford) Sup., D. Madeley, Bluegrass Grandprixs Mandorn; res., S. Warren, Hennikers Tequila J Milki.

Ayrshire (P. Jeffries, Welshpool) Sup., R.T. and J.I. Adams, Bigginvale Apple Blossom 11; res., L.H. Batty, Willowfields Napier Russet.

 

Beef

Inter-breed (C.W. Martindale, Shropshire) Sup., D.M. Donnelly, Kennox Diva’s Gena (Simmental) res., B. Birch and G. Brindley, Dendor 1 Jennefer 15 (Hereford).

Hereford (W. Livesey, Leicestershire) Sup. and female, B. Birch and G. Brindley, Dendor 1 Jennefer 15; res. and res. fem., R. and R.I. Shaw, Hallwood 1 Oyster Shell; male, T. and D. Harrison, Northum Moralee 1 Rebel; res. male, B. Birch and G. Brindley, Sky High 1 Ricky Bobby.

Charolais (E. Evans, Clwyd) Sup. and fem., A.J. Mould, Moulais Orla; res. and res. fem., A.J. Mould, Moulais Olive; male, A.O. and H.A. Taylor, Brinsley Nigel.

Simmental (A. Booth, Derbyshire) Sup. and fem., D.M. Donnelly, Kennox Diva’s Gena; res. and res. fem., Storersmith Simmentals, Storersmith Isla; male,. Storersmith Simmentals, Storersmith Jumanji; res. male, A.J. and S.D. Heath, Eaton Jock 18.

Limousin (C. Lewis, Welshpool) Sup. and fem., E. Sims, Simse Ingred; res. and res. fem., J. Hargreaves, Heakley Hall Matilda; male, J. and D. Lewis, Cattle Arch Oscar.

British Blue (L. Morgan, Powys) Sup. and male, M., J. and D. Madders and S. Johnson, Ingestre Maestro; res. and fem., T.J. and E.A. Richardson, Sunnyside Naomi; res. male, N. Pritchard, Norton Mateo; res. fem., M., J. and D. Madders and S. Johnson, Boomer Issey Miyake.

Highland (L. Wardle, Staffordshire) Sup. and fem., Mr and Mrs S. Jordan, Darksaphire of Walton; res. and res. fem., S. Leighton, Gruagach Dhubh Chanaidh of Headline; male, P. Yates, Bruno of the Rose; res. male, Mr and Mrs S. Jordan, Arnie of Acre Fold.

Longhorn (D. Bull, Hampshire) Sup., E.M. Hallifield, Dunstall Roxanne; res., E.M. Hallifield, Dunstall Saphire.

Dexter (S. Hasemore, West Sussex) Sup., K. Wheeler, Linford Columbine; res., J. and J. Horton, Daybreak Trixie.

Any other breed (E. Evans) Sup., L. Foxwell, Rhyddid Wenol (Welsh Black); res., T.J. and E.A. Richardson, Symphony Augusta Mulberry (Beef Shorthorn).

Any other rare breed (H. Arthan, Cheshire) Sup., J.R. Williams, Pinguis Fredderick (Red Poll); res., E. Astbury, Marshbrook Blueberry (British White).

Commercial (J. Madeley, Herefordshire) Sup., R.A.O. Johnson and E. Hewitt, Gemma (British Blue cross); res., R. Whitfield and C. Addison, Black Magic (Limousin cross).

 

Sheep

Inter-breed (J. Clarke, Warwickshire) Sup., P.W. Poole (Suffolk); res., T. Moore (Rough Fell).

Suffolk (G. Hardman, Shropshire) Sup., P.W. Poole; res., H.T. Turner.

Texel (P. Houldley, Gloucestershire) Sup., H.T. Turner; res., P. Johnson.

Charollais (C. Thomas, Coventry) Sup. and res., P. Tait.

Shropshire (O.T. Jones, Anglesey) Sup., J. Hares; res., A. Harvey.

Beltex (A. Story, Cumbria) Sup., A.J. and J.C. Neachell; res., H. Heath and N. Beardsley.

Border Leicester (G. Roberts, Denbigh) Sup., L. Turner; res., G.E. Davies and Sons.

Blue Texel (S. Lloyd, Herefordshire) Sup. and res., A. and S. Froggatt.

Any other pure native (O.T. Jones) Sup., G. McDowell and C. Cormack (Hampshire Down); res., S. Percival (Hampshire Down).

Any other pure continental (C. Thomas) Sup., P. Tait (Bleu Du Maine); res., P. Tait (Rouge).

Any other rare and minority non primitive (L. Arrowsmith, York) Sup., T. Moore (Rough Fell); res., A. Fisher (Clun Forest).

Primitive (B. Coventry, Berkshire) Sup., T. and J. Arrowsmith (Boreray); res., T. and J. Arrowsmith (Manx Loaghtan).

Hebridean (H. Arthan, Cheshire) Sup., V.C.K. Mason; res., D.A. Cassie.

Jacob (H. Walsh, Lancashire) Sup. and res., Hendey and Strong.

Ryeland (A. Hunter-Blair, Castle Douglas) Sup., S. Quigley; res., A. and E.C. Parry.

Coloured Ryeland (D. Smillie-Grey, Ledbury) Sup., S. and Z. Unwin; res., M. Varmen.

Southdown (S. Humphrey, Sussex) Sup., R.O. Cox; res., C.D. Rhead.

Kerry Hill (N. Radnor, Shropshire) Sup., R.F. Price; res., Mr and Mrs C. Price.

Portland (S. Stennett, Lincolnshire) Sup., C. Hurdley; res. P. Robarts.

Longwool (B. Coventry, Berkshire) Sup., T. and J. Arrowsmith (Devon and Cornwall Longwool); res., P. and N. Hodkinson (Wensleydale).

Butchers lambs (S. Hill, Staffordshire) Sup. and res., B. Lawton and Sons.

 

Pigs

Inter-breed (J. Barber, Somerset) Sup., C. Hudson, Maerose Excelsa (Berkshire); res., C.L. and R.L. Holtom, Spring Nancy (Duroc).

Welsh (J.S. Millard, Cambridge) Sup., M. Paddock, Eaves Impish 8; res., C.L. and R.L. Holtom, Spring Nina 741.

Landrace (J.S. Millard) Sup., T. Bretherton, Hedgerow Elegance 96; res., K. and B. Arden, Goosetree Hawk 3.

Pietrain (J.S. Millard) Sup., S. Roberts and J. Fairclough, Raisinhill Renate 7; res., O. Lightfoot, Perrytree Pauline 3.

Hampshire (J.S. Millard) Sup., S. Roberts and J. Fairclough, Raisinhall Anna 12 (Hampshire); res., S. Roberts and J. Fairclough, Raisinhall Southern Stules (Hampshire).

Duroc (J.S. Millard) Sup., C.L. and R.L. Holtom, Spring Nancy.

Large White (J.S. Millard) Sup., O. Lightfoot, Perrytree Berry Catalina 4; res., O. Lightfoot, Perrytree Berry Cataline 2.

Middle White (J. Cloke, Solihull) Sup., M. Paddock, Eaves Fair Lady 16; res., M. Paddock, Eaves Yootha 24.

British Saddleback (J. Cloke) Sup., N. Giles and S.A. Pawson, Tudor Rose 10; res., N. Giles and S.A. Pawson, Tudor Consort 4.

Gloucester Old Spot (J. Cloke) Sup., R. Knight, Pebblesford Ellen 630; res., The Elms School, Elmschool Ellen 10.

Large Black (J. Cloke) Sup., G.G. Wickstead, Marzine Matilda 325; res., J. Holroyd, Addison Matilda 15.

Berkshire (J. Cloke) Sup., C. Hudson, Maerose Excelsa; res., T. Bretherton, Millgate Stonebow.

Oxford and Sandy (J. Cloke) Sup., I. Lawrence, Oldlands Iris 5; res., I. Lawrence, Oldlands Elsie 11.

 

TwitterFacebook
Post a Comment
To see comments and join in the conversation please log in.

Most Recent

Facebook
Twitter
RSS
Facebook
Twitter
RSS