Farmers Guardian
Topics
How to spot BSE and what farmers can do to prevent it

How to spot BSE and what farmers can do to prevent it

DataHub

DataHub

Dairy Farmer Magazine

Dairy Farmer Magazine

Auction Finder

Auction Finder

British Farming Awards

British Farming Awards

CropTec

CropTec

LAMMA 2020

LAMMA 2020

You are viewing your 1 free article

Register now to receive 2 free articles every 7 days or subscribe for unlimited access.

Subscribe | Register

Swaledale tops record sheep entry at Garstang

A Swaledale ewe led the record entry of just over 450 sheep at this year’s Garstang show.

090819 p40    GARSTANG DSC_9182.jpg
090819 p40 GARSTANG DSC_9182.jpg

The winner, a shearling, is part of John Walker’s 1,300 Swaledale flock run at Dunsop Bridge, Lancashire.

 

It was shown as gimmer lamb at last year’s Garstang show where it picked up a first prize rosette, and was being shown for the first time this year.

 

The Walker family will next be taking sheep to Hodder Valley show.


Read More

Make sure sheep dipping is effective: Causes and identifiers of sheep scab Make sure sheep dipping is effective: Causes and identifiers of sheep scab
Why farmers should tailor lamb finishing diets to different breeds’ needs Why farmers should tailor lamb finishing diets to different breeds’ needs

Reserve in the sheep section was a Mule gimmer shearling shown by Chris Hewitt, Bentham.

 

The gimmer was bought from breeders Kilnstown Farm, Bewcastle, at a Carlisle sale.

 

It has previously been shown at Penrith and Agri Expo, where it picked up rosettes for Mr Hewitt, who sells about 100 Mule shearlings a year at Bentham mart.

The beef inter-breed, judged by the panel of breed judges plus a member of the public plucked from the beef ring spectators, saw top honours got to the Parthenaise heifer, Killerwick Nova, from James Duerden, Dalton-in-Furness.

 

The heifer, which was also awarded the exhibitor-bred title, has already taken inter-breed titles at Penrith, and Ulverston and Lonsdale shows for Mr Duerden, who has a herd of 20 breeding females and followers farmed at Dalton in Furness.

 

Nova is by French sire, Faussett, and out of Fillette, and is in-calf to Killerwick Lancelot.

Reserve overall, and reserve exhibitor bred, was a Limousin cow and calf outfit from Nicola Chappelhow and Michael Morley, Penrith who keep 20 Limousins alongside an arable and dairy business.

 

The February 2013-born cow, High Grounds Isabella, is by Fieldsons Alfy, and was shown with her May-born heifer calf at foot. The cow and calf took the breed title at Penrith show, and will next be shown at Westmoreland show.

Dairy inter-breed

Dairy inter-breed

In the dairy rings a Holstein fifth calver, Bilsrow Grafeeti Olympia, from James Tomlinson, Preston was tapped out as the overall winner.

 

This was the third consecutive year this EX95 cow had won at Garstang show, and she also picked up the inter-breed title at Westmoreland show in 2018, a show she is also destined for this year.

 

The dairy judge, Alan Timbrell, Gloucestershire, praised his champion for its beautifully veined udder, and said it had the best udder in the Holstein classes.

Reserve dairy

Reserve dairy

Following closely in reserve was a Jersey third calver, Katherines Jenny Ontime, which was shown by Katherine Jenkinson who keeps 30 Jerseys alongside her family’s 120-strong herd. This was the first time at the show for the Jenkinson family, who are originally from Garstang, but now farm at Carlisle.

 

Katherines Jenny Ontime, calved in May, and was shown giving 30kg. She will also be heading to Westmoreland show next.

Results

Sheep

Inter-breed (B. Knowles, Cumbria) Sup., J.C. Walker (Swaledale); res., C. Hewitt (Swaledale).

Group of three (B. Knowles) Sup., E. and I Hartley (Blue Texel). NO RES.

Suffolk (E. Needham, Cumbria) Sup., E. McCann; res., A. Gardner.

Texel (F. Rushton, Derbyshire) Sup., F.A. Nairey; res., W. Holden and Sons.

Beltex (A. Moss, Co Durham) Sup. and res., A.J. Wood.

Blue Texel (J. Bailey, Yorkshire) Sup. and res., E. and I. Hartley.

Zwartbles (J. Simpson, Lancashire) Sup. and res., C. Critchley.

Any other continental (A. Butler, Lancaster) Sup., J. Stott (Charollais); res., P. Mitchell (Dutch Spotted).

Traditional breeds (H. Higginson, Cheshire) Sup., S.L. Miles (Hampshire Down); res., S. Brown (Kerry Hill).

Horned (P. Gould, Clitheroe) Sup., Messrs Hay; res.. M. Ward.

Swaledale (A. Alderson, Cumbria) Sup., J.C. Walker; res., J.W. Atkinson.

Bluefaced Leicester (G. Porter, Yorkshire) Sup., J. Rawsthorn and Taylor; res., R. Raw.

Mule (G. Porter) Sup., C. Hewitt; res., A.C. and K. Pye and Son.

Jacob (H. Higginson, Cheshire) Sup., C. Richardson; res., K. Gaskell.

Butchers’ lambs (B. Knowles) Sup., J. Bailey (Beltex).

Primitive (T. Gorst) Sup., A. Clark (Badger Faced); res., S. and G. Mather.

Shetland (T. Gorst) Sup., and res., D. Pearson and R. Weston.

 

Dairy

Inter-breed (A. Timbrell, Gloucestershire) Sup., J. Tomlinson, Bilsrow Grafeeti Olympia (Holstein); res., .E. Jenkinson, Katherines Jenny Ontime (Jersey).

Holstein (A. Timbrell) Sup., J. Tomlinson, Bilsrow Grafeeti Olympia; res., J. and N. Hull and Sons, Fortland Enid 31.

Jersey (A. Timbrell) Sup., K.E. Jenkinson, Katherines Jenny Ontime; res., D. Jones, Bluestone Global Anna.

Ayrshire (A. Timbrell) Sup., I. Patrick, Whitegate Snowball; res. I Patrick, Whitegate Priscilla.

 

Beef

Inter-breed (panel of judges) Sup., J. Duerden, Killerwick Nova (Parthenaise); res., M. Morley and N. Chappelhow, High Grounds Isabella (Limousin)

Hereford (G. Bowen, Leominster) Sup., A. and P. Massey, Hollyvale June; res., E. Jackson, Eveter 1 Demelza.

British Blue (G. Coates, Yorkshire) Sup., D. Saunders, Maidenlands Marvel; res., D. Saunders, Maidenlands Marbella.

Simmental (R. Cumming, Carmarthen) Sup., J.H. and V.G. Wood, Popes Ilia; res., J. Barlow, Denizes Jameson.

Longhorn (B. Wragg, Cheshire) Sup., S. Horrocks, Gale Farm Rona; res., S. Horrocks, Welhead Kir Royale.

Beef Shorthorn (M. Severn, Yorkshire) Sup., P. Miller, Meonhill Edelweiss Queen; res., J. Shorrock, Dyneley Dolly Lulu.

Limousin (G. Swindlehurst, Lancashire) Sup., M. Morley and N. Chappelhow, High Grounds Isabella; res., M. Morley and N. Chappelhow, High Grounds Olivia.

Aberdeen-Angus (Mr Jackson, Leyland) Sup., W. Ashworth, Blackrodian Evita; res., W. Ashworth, Blackrodian Evita.

Any other pedigree breed (P. Gentry, Lancashire) Sup., J. Duerden, Killerwick Nova (Parthenaise); res., T. Atkinson, Newland Omagh (Blonde).

Commercial (P. Gentry) Sup., L. Hopwood, Skyla; res. L. Hopwood, Miss Penelope.

TwitterFacebook
Post a Comment
To see comments and join in the conversation please log in.

Most Recent

Facebook
Twitter
RSS
Facebook
Twitter
RSS