Farmers Guardian
Topics
How to spot BSE and what farmers can do to prevent it

How to spot BSE and what farmers can do to prevent it

DataHub

DataHub

Dairy Farmer Magazine

Dairy Farmer Magazine

Auction Finder

Auction Finder

British Farming Awards

British Farming Awards

CropTec

CropTec

LAMMA 2020

LAMMA 2020

You are viewing your 1 free article

Register now to receive 2 free articles every 7 days or subscribe for unlimited access.

Subscribe | Register

Parthenais debut in Penrith inter-breed

History was made in the beef rings at Penrith show this year when James Duerden’s Parthenais heifer, Killerwick Nova, took the sections overall championship.


Hannah   Park

TwitterFacebook
Hannah   Park
TwitterFacebook
Inter-breed beef and any other native champion, a Parthenais heifer, Killerwick Nova.
Inter-breed beef and any other native champion, a Parthenais heifer, Killerwick Nova.

From the families Dalton in Furness based herd, this marked the first ever inter-breed win for Parthenais’ at the show, on what was the 28-month-old heifers first outing this season.

 

By French sire, Faussett, and dam, Fillette, Nova is currently in-calf to Killerwick Lancelot and resides with what is now a herd of 20 breeding females plus followers, established by the family six years ago.

 

Standing reserve was the British Blue champion, Brennand Not On My Nelly, from father and daughter Rachael and Stephen Graham, Brampton.

 

The 13-month-old heifer was bought at a commercial sale at Skipton from J.C. Walker and Son, Clitheroe, in March this year.

 

It marked a first inter-breed placing at the show for fifteen-year-old Rachael and has done well on the circuit so far this season, taking prizes at Skelton and Cumberland shows.

 

In the dairy rings, top prize in the individual judging went to the Holstein champion, Crossrigg Fremont Roxy, a fourth calver from John Harrison, Cliburn.

 

A Duckett-S A Fremont daughter, it was shown giving 50 litres daily having last calved in mid-March this year.

 

Classified VG 88 and having taken top honours at the Western Holstein Club show two years ago as a second calver, Roxy was noted as a being a ‘powerhouse’ by judge Harry Hodgson, Burgh by Sands, and will be at Westmorland show next.

 

As in 2018, the reserve went to Katherine Jenkinson, Scalby, this year with her homebred third calver, Katherines Jenny Ontime.

 

The Lencrest Ontime daughter was shown giving 25 litres daily, having calved in May and resides with Katherine’s 30-head pedigree Jersey herd.

Inter-breed beef reserve and British Blue champion, Brennand Not On My Nelly.
Inter-breed beef reserve and British Blue champion, Brennand Not On My Nelly.
Inter-breed dairy and Holstein champion, Crossrigg Fremont Roxy.
Inter-breed dairy and Holstein champion, Crossrigg Fremont Roxy.

Top honours in the sheep section went to a home-bred three-shear ewe, Rookie Blues Anna, from father and son John and Adam Gargett of Rookie Blues, Ainstable.

 

By Hackney Xcel and out of the imported Turbo Blue dam, the ewe stood reserve champion in the lowland terminal championship at Westmorland show last year which is where it will be heading next.

 

Standing reserve was the Beltex champion, Withy Tree Sheila, from A.J. Wood.

 

By the 25,000gns Broxty Boxer bought by the family from the Beltex society sale at Carlisle in 2016, the two-year-old ewe is Rathbone Tidy and will be on its local show circuit at Garstang and Chipping shows next.

 

Inter-breed dairy reserve and Jersey champion, Katherines Jenny Ontime.
Inter-breed dairy reserve and Jersey champion, Katherines Jenny Ontime.
Inter-breed sheep and Any Other Pure Breed champion, a three shear Blue Texel ewe.
Inter-breed sheep and Any Other Pure Breed champion, a three shear Blue Texel ewe.
Pic 2

Reserve inter-breed sheep and Beltex champion, a two-year-old ewe.

Beef results

Inter-breed (B. Hall, Ainstable) Sup., J. Duerden, Killerwick Nova (Parthenais); res., S. and R. Graham, Brennand Not On My Nelly (British Blue)

Limousin (I. Sedgwick, Carnforth) Sup., N. Chappelhow and M. Morley, Highground Isabella; res., Messrs Jenkinson, Whinfellpark Optimus

British Blue (B. Hall) Sup., S. and R. Graham, Brennand Not On My Nelly; res., P. and K. Brannen, Moorsley Melody

Any other continental Sup., J. Duerden, Killerwick Nova (Parthenais); res., S. and A. Mitchell, Huttonend Oli

Any other native Sup., S. and A. Mitchell, Grassknop Mai (Belted Galloway) NO RES

Commercial (J. Wharton, Carlisle) Sup., N.E. Slack, Sparks (British Blue cross); res., N. Chappelhow and M. Morley, Ruby Red (Limousin cross)

Dairy results

Inter-breed (H. Hodgson, Burgh by Sands) Sup., F. Harrison and Sons, Crossrigg Fremont Roxy (Holstein); res., K. Jenkinson, Katherines Jenny Ontime (Jersey)

Holstein (T. Lomas, Byley) Sup., F. Harrison and Sons, Crossrigg Fremont Roxy; res., D.R. and H.M. Horsley, Knowlesmere Brokaw Skyhigh

Dairy Shorthorn (D. Jackson, Penrith) Sup., S. Armstrong and Sons, Moorriggs Starbud; res., J. Fisher and Daughters, Mossrigg Barrigton Dutchess

Jersey (M. Wilson, Appleby) Sup., K. Jenkinson, Katherines Jenny Ontime; res., Clifton Jerseys, Clifton Lemonhead Glad.

Sheep results

Inter-breed (J. Hall, Dalston) Sup., J. and A. Gargett (Blue Texel); res., A.J. Wood (Beltex)

Blue-faced Leicester traditional type (A. Bisset, Hexham) Sup., M. and N. Gray and res., S. Thomason

Blue-faced Leicester traditional type progeny (A. Bisset) Sup. and res., S. Thomason

Blue-faced Leicester crossing type (M. Jenkinson, Kirkby Stephen) Sup., J.C. and E. Pedley and Sons; res., W.C. Porter and Son

Blue-faced Leicester crossing type progeny (M. Jenkinson) Sup., J. Smith-Jackson; res., W.C. Porter and Son

Mules (W. Sedgley, Lancaster) Sup., P.J. and D.E. Elliott; res., Chris Hewitt

Mules progeny show Sup., R.D. Archer and Son; res., N.C. Marston

Beltex and Beltex progeny groups (J. Barclay, Maybole) Sup., A.J. Wood; G. Wilkinson

Butchers lambs Beltex (J. Barclay) Sup., R. Hall and Son; A.M. and H.V. Brown

Suffolk (A. Hewson, Burgh by Sands) Sup. and res., L. Hutchinson

Swaledale (W. Raine, Randalholme) Sup., R. C. Hallam; res., C. Alderson

Herdwick (G. Wilkinson, Torver) Sup., A. Edmondson; res., D. and J. Wilson

Jacob (B. Palmer, Clitheroe) Sup., E. Wilson; res., C. Richardson

Texel (D. MacPherson, Berwick on Tweed) Sup., G. Wilkinson; res., N.R. Woodmass

Rough Fell (I. Mallinson, Selside) Sup., A. Harrison; res., V.R. Guy

Zwartbles (I. Hartley, Nelson) Sup., T. and G. Blamire; res., C. Rae

Charollais (B. Radley, Georgetown) Sup., R.J. and J. Towers; res., D. and J. Norman

Kerry Hill (R. Fishwick, Keld) Sup., E. Sturch; res., S. and A. Burgess

Ryeland (G. Pink, York) Sup., S. Bryden; res., A. and D. Mitchell

Coloured Ryeland (G. Pink) Sup., S. and J.E. Fisher and M.J. Hoggarth; res., S. Bryden

Any other pure breed (B. Hayton, Berrier) Sup., J. and A. Gargett (Blue Texel); res., C. Rae (Blue Texel)

TwitterFacebook
Post a Comment
To see comments and join in the conversation please log in.

Most Recent

Facebook
Twitter
RSS
Facebook
Twitter
RSS