Farmers Guradian
Topics
Nine ways to keep your farm vehicles safe

Nine ways to keep your farm vehicles safe

Arable Farming Magazine

Arable Farming Magazine

Dairy Farmer Magazine

Dairy Farmer Magazine

British Farming Awards

CropTec

LAMMA 2018

New to Farmers Guardian?
Register Now
Login or Register
New to Farmers Guardian?
Register Now
New to Farmers Guardian?
Register Now

You are viewing your 1 free article

Register now to receive 2 free articles every 7 days
Already a Member?

Login | Join us now

Zwartbles ewe reigns Supreme in the Trawden hills

Warm and dry weather brought a good crowd of locals to this year’s Trawden Show.


Twitter Facebook
Twitter Facebook

Read More

Zwartbles trade to 3,500gns at Carlisle Zwartbles trade to 3,500gns at Carlisle

Issy Hartley

Issy Hartley, from Roughlee, Lancashire, took the supreme sheep championship at Trawden Show with her home-bred shearling Zwartbles ewe, Pendle Black Diamond.

 

Miss Hartley keeps about 15 pedigree breeding ewes and following her winning ewe’s first outing this summer she intends to take it to more local shows before the end of the season. It has enjoyed previous wins as a gimmer lamb.

 

The animal is sired by Joyfield Above And Beyond.

 

Sheep reserve

A home-bred shearling ram shown by Jim and Christine Scrivin took reserve, progressing to the inter-breed after taking the Derbyshire Gritstone breed championship.

 

The pair keep about 150 pure Gritstone ewes at Elsdale, near Skipton, and their reserve champion is part of the Pinhaw flock.

 

It has seen several notable breed championship titles including the Royal Welsh and Great Yorkshire Show.

 

It has also claimed reserve championship from Royal Welsh’s hill breed class.

 

Group of three inter-breed

Taking the group of three inter-breed was an entry of pedigree Texels by Margaret Perrings, from near Settle.

 

The Perrings family keeps about 40 pedigree Texel ewes.

 

Trawden Show also saw an impressive entry of sheep of native breed. Owners competed for a separate inter-breed title. Rob Furness, Hebden Bridege, Yorkshire, took this class with his Castlemilk Moorit ram lamb.

 

Belgian Blue

In the beef classes it was a commercial Belgian Blue cross which took the supreme championship.

 

Claire Cropper and John Mellin, Long Preston, Yorkshire, showed the 15-month-old heifer Unfinished Business, which was bought by the family in Gisburn Auction Mart in May.

 

It will be shown at a succession of local shows before being sold at George Cropper’s butchers’ shop in Accrington.

 

A panel of judges decided the animal was everything a commercial animal should have been, was solid to the touch and walked reasonably well.

 

Reserve champion

Reserve champion was taken by Thor Atikinson’s home-bred eight-month-old pedigree Limousin heifer Arrad Foot Jewel. The animal is sired by world-record breaking bull Fabio which sold for 120,000gns in February 2012 and is out of a Wilodge cow.

 

The animal has won classes at several local shows in its first year of showing and will be used for breeding.

 

Dairy

A depleted entry of dairy animals saw Colin and Becky Fielding’s two-year-old Holstein Blackamor Kong Myrtle take the supreme championship.

 

Shown by their son Ted, the two-year-old heifer is currently in its first lactation and is giving 31 litres per day.

 

The family farms 120 pedigree Holsteins at Guide, Lancashire. The win is the animal’s first outing this season.

 


Results

Results

Sheep

 

Inter-breed (Judge, R. Tarbatt, Darwen) Supreme, I. Hartley; reserve, S. and P. Scrivin.

 

Lonk (J. Brewer, Chipping) Sup., E.R. Howard; res., S. and P. Scrivin.

 

Derbyshire Gritstone (R. Fielden, Todmorden) Sup. and res., S. and P. Scrivin.

 

Suffolk (F. Heap, Nelson) Sup. and res., L.J. Berry.

 

Swaledale (J. Bell, Leyburn) Sup., B. Hargreves; res., R. Lancaster.

 

Bluefaced Leicester (J. Bell) Sup., J. and S. Parker; res., B. Dodd.

 

Mule (J. Bell) Sup., I. and M. Lancaster; res., Fox Farms.

 

Zwartbles (T. Blamire, Carlisle) Sup., I. Hartley; res., Odgers and Braithwaite.

 

Beltex (M. Davis, Austwick) Sup., G. Garth; res., M. and E. Jennings.

 

Texel (non-accredited) (G. Brown, Tockholes) Sup., J.W. Stephenson; res., M. and J. Tennant.

 

Texel (accredited) (G. Brown, Tockholes) Sup., M. Perrings; res., J. and A. North, Giggleswick.

 

Any other continental breed (A. Brown, Tockholes) Sup., J. Collier (continental cross); res., R. Garth (Beltex cross).

 

Any other breed (A. Brown) Sup., J. Shorrock (Cheviot); res., M.J. Beckwith (Hampshire Down).

 

Cattle

 

Beef inter-breed (All judges) Sup., J. Mellin and C. Cropper; res., T. Atkinson.

 

Dairy inter-breed (All judges) Sup., T. and S. Fielding.

 

Pedigree Holstein/Friesian (F. Spurgeon, Clitheroe) Sup. and res., T. and S. Fielding.

 

Pedigree native beef or dual-purpose breed (R. Critchley, Hutton) Sup. and res., R. and R. Clowes (Red Poll).

 

Pedigree British Blue (P. Whitlow, Warrington) Sup., J.W. Stephenson, Bordley; res., R. and W. Maudsley, Settle.

 

Pedigree Limousin (J. Cooper, Harrogate) Sup. and res., T. Atkinson.

 

Commercial beef (C. MaGuire, Rishton) J. Mellin and C. Cropper; res., R. Whitfield and son.

 

Rare and minority sheep

 

Rare breed champion (I. Grisdale and N. Turner) Sup., R. Furness (Castlemilk Moorit) res., R. Graveston.

 

North Ronaldsay (I. Grisdale, Milnthorpe) Sup. H. Brewis; res., A. Lane.

 

Primitive sheep (I. Grisdale, Milnthorpe) Sup. and res., R. Furness (Castlemilk moorit).

 

Non-primitive (N. Turner, Lincolnshire) Sup., R. Graveston (Kerry Hill); res., Y. Brown (Kerry Hill).

 

Hebridean (National Show) (C. Cassie, Lincolnshire) Sup., V. Mason; res., H. Arthan.

Gallery

To view the full gallery of photos from the show, click here.

Twitter Facebook
Post a Comment
To see comments and join in the conversation please log in.
Facebook
Twitter
RSS
Facebook
Twitter
RSS